Strategicky dôležité Grónsko: Donald Trump by ho rád získal
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
GRÓNSKO / Horúcou témou týchto dní je aj studené Grónsko. Spôsobil to prostoreký Donald Trump, ktorý by ho rád nejakým spôsobom získal. Toto rozsiahle územie je však už stovky rokov súčasťou Dánska, hoci od roku 1979 má vlastnú vládu i parlament.
Reč je o najväčšom ostrove na svete, ktorý má rozlohu 44-krát väčšiu ako Slovensko. V nehostinných podmienkach tam však žije iba okolo 56-tisíc ľudí. "Grónsko je integrálnou súčasťou Dánskeho kráľovstva s vysokou mierou autonómie a doteraz nebola a nie je spochybňovaná územná suverenita Dánska," uviedol dekan Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela Branislav Kováčik.
Staronový šéf Bieleho domu to však vidí inak. Aktuálne vyhlásil, že prosto potrebujú Grónsko na účely národnej bezpečnosti. Špekulácie umocnilo aj to, že na ostrov priletel Trumpov syn, vraj iba ako turista. "Ľudia naozaj ani nevedia, či má Dánsko na Grónsko nejaké zákonné právo, ale ak áno, malo by sa ho vzdať, pretože ho potrebujeme pre národnú bezpečnosť," informoval zvolený prezident USA Donald Trump. "Trump prišiel s touto myšlienkou už počas svojho prvého funkčného obdobia v roku 2019, kedy sa to stretlo so zásadným odmietnutím," pokračoval Kováčik.
No a rovnaké reakcie prišili aj teraz. Trumpove reči odmietol nielen končiaci americký minister zahraničných vecí Blinken, ale aj viacerí európski politici. Faktom však je, že tamojšie hnutie za nezávislosť silnie. "Plne uznávame, že Grónsko má svoje vlastné ambície. Ak sa naplnia, Grónsko sa stane nezávislým, sotva však s ambíciou stať sa federálnym štátom USA," povedal dánsky minister zahraničných vecí Lars Lokke Rasmussen. "Prezident Trump je príliš ukričaný. A tie jeho názory... Nemôže rátať s tým, že nás prevezme nasilu," dodal Grónčan z mesta Nuuk Mikael Ludvidsen.
Politológ Kováčik zdôrazňuje, že Grónsko má bohaté náleziská surovín vrátane ropy, plynu a vzácnych nerastov. "Spojené štáty americké, myslím, že už od roku 1951 majú v Thule vojenskú leteckú základňu, pretože si uvedomujú, že to Grónsko má naozaj strategický význam," uzavrel Kováčik.
Grónsko už v minulosti odmietlo ponuku Američanov na odkúpenie, na rozdiel napríklad od takých Rusov, ktorí Washingtonu predali veľmi dôležitú Aljašku iba za 7 miliónov 200-tisíc dolárov.