1056. deň na Ukrajine: Nočný útok na ruské ciele bol doteraz najmasívnejší
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TASR
KYJEV / Kyjev v utorok 14. 1. vyhlásil, že Ukrajina v noci uskutočnila svoj najväčší letecký útok na Ruskú federáciu. Zasiahla pri ňom chemický závod v Brianskej oblasti na hraniciach s Bieloruskom a Ukrajinou a ďalšie ciele v Saratovskej oblasti na juhozápade Ruska, stovky kilometrov od frontovej línie.
Vojna na Ukrajine
"Ukrajinské obranné sily uskutočnili najmasívnejší úder proti vojenským objektom okupantov, a to na vzdialenosť 200 až tisíc kilometrov hlboko do územia Ruskej federácie," uviedol Kyjev na sociálnych sieťach. Pre útok museli v Saratovskej oblasti údajne zatvoriť niektoré školy a dočasne prestalo fungovať najmenej deväť letísk v strednom a západnom Rusku.
Masívny dronový útok ukrajinských síl v noci z pondelka na utorok podporili americké a britské raketami a potvrdilo ho aj ruské ministerstvo obrany. Uviedlo, že útok "nezostane bez odpovede". Zasiahnutý závod pri Briansku vyrába okrem iného pušný prach, výbušniny a muníciu pre ruskú armádu. Ruské ministerstvo obrany bez ďalších podrobností informovalo, že v noci na utorok ruská armáda zostrelila 180 ukrajinských bezpilotných lietadiel
Moskva aj Kyjev pred budúcotýždňovou inauguráciou novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa zintenzívnili vzájomné útoky, pretože sa snažia získať prevahu pred potenciálnym rokovaním o ukončení takmer trojročného konfliktu, ktorý Moskva rozpútala vojenskou inváziou 24. februára 2022.
Ukrajinská armáda potvrdila útok na dôležitú továreň v Brianskej oblasti
Sily bezpilotných systémov (SBS) spolu s ďalšími zložkami ukrajinskej armády zasiahli v utorok strategický objekt ruského vojensko-priemyselného komplexu pri Briansku. Tamojší chemický závod vyrába okrem iného pušný prach, výbušniny a muníciu pre ruskú armádu. Na Facebooku to uviedlo velenie SBS.
"Drony úspešne odvrátili pozornosť ruskej protivzdušnej obrany a pripravili pôdu pre rakety, ktoré zasiahnu hlavné ciele," píše sa vo vyhlásení SBS. Išlo o chemickú továreň neďaleko mesta Seľco, ležiacom vyše 100 kilometrov od rusko-ukrajinských hraníc.
Masívny dronový útok ukrajinských síl podporený americkými a britskými raketami potvrdilo aj ruské ministerstvo obrany. Vo vyhlásení uviedlo, že protivzdušná obrana zostrelila "šesť rakiet ATACMS vyrobených v USA a šesť rakiet s plochou dráhou letu Storm Shadow vyrobených v Spojenom kráľovstve", ktoré boli vypálené na pohraničnú Brianskú oblasť, a dve rakety Storm Shadow nad Čiernym morom. Nad Brianskou oblasťou bolo zostrelených 31 bezpilotných lietadiel.
Ruské ministerstvo obrany bez ďalších podrobností informovalo, že v noci na utorok ruská armáda zostrelila 180 ukrajinských bezpilotných lietadiel, vrátane 146 "mimo zóny špeciálnej vojenskej operácie". Toto pomenovanie Moskva oficiálne používa pre inváziu svojich síl na Ukrajinu. "K obetiam ani zraneniam nedošlo," dodal rezort.
Podľa ruských úradov drony vypustené z Ukrajiny zasiahli v noci priemyselné podniky v mestách Saratov a Engeľs na protiľahlých brehoch Volgy. O masívnych útokoch informovali aj gubernátori Tulskej, Oriolskej a Rostovskej oblasti. Na zaistenie bezpečnosti leteckej dopravy bola počas útokov pozastavená prevádzka letísk v Kazani, Saratove, Tambove, Penze, Uljanovsku, Nižnekamsku, Iževsku a Ufe.
Pistorius je v Kyjeve, rokovať chce o ďalšej pomoci Ukrajine
Nemecký minister obrany Boris Pistorius pricestoval v utorok do ukrajinského hlavného mesta Kyjev na rokovania s tamojšou vládou. Pistoriusova návšteva Ukrajiny nebola z bezpečnostných dôvodov vopred ohlásená. Politik z tábora nemeckých sociálnych demokratov po príchode do Kyjeva povedal, že s tamojším vedením plánuje rokovať o ďalej pomoci Ukrajine, ako aj získať obraz o vojenskej situácii v krajine.
Pistorius v pondelok odovzdal Ukrajine prvé z niekoľkých desiatok samohybných húfnic RCH 155 nemeckej výroby, ktoré podporia ukrajinské delostrelectvo. Nemecký šéf rezortu obrany zároveň naliehal na pokračovanie zvyšovania výdavkov Nemecka na obranu výrazne nad hranicu dvoch percent HDP, ktoré od svojich členov žiada NATO.