Juhokórejský prezident je zatknutý, odmieta spolupracovať s vyšetrovateľmi
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SEOUL / Protikorupční vyšetrovatelia dnes (15. januára) zadržali a začali vypočúvať juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola, ktorý v decembri vyhlásil stanné právo. Jun, o ktorého sa Úrad pre vyšetrovanie korupcie v radoch lídrov (CIO) zaujíma kvôli obvineniam z možného zneužitia funkcie a z organizovania vzbury, sa zatknutie snažil na poslednú chvíľu predísť ponukou spolupráce.
Prvý zatknutý úradujúci prezident v histórii krajiny počas dnešného výsluchu zatiaľ odmieta hovoriť, píšu svetové agentúry s odvolaním sa na činiteľov CIO.
Nechal sa zadržať dobrovoľne
Stovky vyšetrovateľov najprv po niekoľkých hodinách prenikli do areálu sídla prezidenta a následne sa dostali aj do samotnej rezidencie, aby sa ho na druhýkrát pokúsili zatknúť. Zásah v rezidencii trval niekoľko ďalších hodín, po ktorých bol Jun odvedený. Jeden z jeho poradcov podľa agentúr povedal, že sa nechal zadržať dobrovoľne, aby zabránil násilnostiam v prezidentskom paláci i v uliciach.
Jun vo videoodkaze nahranom predtým, ako bol z rezidencie eskortovaný, kritizoval zrútenie právneho štátu. Povedal, že súhlasil s tým, že vyšetrovateľov sprevádza na výsluch, a to aby predišiel riziku krviprelievania. Okolo Junovho sídla sa zišiel dav prezidentových priaznivcov, ktorý v prístupe do areálu vyšetrovateľom bránil.
Svoje vyšetrovanie potom prezident označil za nelegálne. Následne v kolóne čiernych vozidiel odišiel na výsluch. Počas neho zatiaľ odmieta hovoriť, dôvody nie sú úplne jasné, povedal agentúram nemenovaný zdroj z CIO.
Budú žiadať dlhšie zadržiavanie
Podľa agentúry AP je pravdepodobné, že vyšetrovatelia teraz požiadajú súd, aby mohli prezidenta ďalej zadržiavať. V opačnom prípade by ho museli po 48 hodinách prepustiť.
Prezident pred svojím zatknutím opakovane vyhlasoval, že bude až do konca bojovať proti snahám o svoje zosadenie. Vyhlásenie stanného práva považuje za legitímny krok proti opozícii, ktorej činnosť opísal ako protištátnu.
Pokus o zatknutie už prebehol
Vyšetrovatelia sa tento mesiac (január) už raz neúspešne pokúsili Juna zatknúť, do cesty sa im však postavili príslušníci Prezidentskej bezpečnostnej služby (PSS). Tá tvrdila, že je povinná hlavu štátu chrániť. Rezidenciu kvôli tomu opevnila, okrem iného ostnatým drôtom či autobusmi, ktorými prístupové cesty zablokovala.
V decembri 2024 vyhlásil stanné právo
Prezident Jun 3. decembra vyhlásil stanné právo, čo zdôvodnil sympatiami opozície voči Severnej Kórei a protištátnou činnosťou opozičných predstaviteľov. Len niekoľko hodín potom sa však proti prezidentovmu rozhodnutiu postavil parlament a výnimočný režim nakoniec zrušila vláda.
Opozícia žiada odvolanie
Opozíciou ovládaný parlament Juna 14. decembra zbavil prezidentských právomocí a chce ho odvolať, čo je krok, s ktorým musí vysloviť súhlas ústavný súd. Vyšetrovatelia sa rozhodli prezidenta vypočuť kvôli obvineniam z možného zneužitia funkcie a z organizovania vzbury.
To patrí medzi jedno z mála obvinení, na ktoré sa v prípade juhokórejského prezidenta nevzťahuje imunita. Jun sa však ukryl vo svojej rezidencii, ktorú jeho ochranka opevnila.
Jun sa odmietol dostaviť na súd
Junova prezidentská budúcnosť teraz závisí od postoja Ústavného súdu. Utorkové (14. januára) vypočutie ale netrvalo ani päť minút, pretože Jun sa odmietol dostaviť. Ďalšie vypočutie je stanovené na štvrtok (16. januára). Kompetencie hlavy štátu teraz ako úradujúci prezident vykonáva Čche Sang-mok.