Richard (37) dostal novú tvár, čeľusť, zuby i jazyk!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Bola to doposiaľ najrozsiahlejšia transplantácia ľudskej tváre. Uskutočnili ju lekári v USA. Richardovi Norrisovi (37), ktorému pred 15 rokmi znetvoril tvár výstrel z pušky, dali nielen novú tvár, ale aj čeľusť, zuby a jazyk!
Operácia trvala 36 hodín
"Všetko išlo ako po masle," popísal operáciu, ktorú uskutočnili začiatkom minulého týždňa a na ktorej sa podieľalo viac než 150 zdravotníkov, vrchný lekár Eduardo Rodriguez. "Veľa ľudí si môže myslieť, že je to všetko iba kozmetického charakteru. Ale pre niekoho, kto žil roky skrytý pod maskou - pokiaľ to vôbec možno nazvať životom - je to návrat. Je opäť silným človekom."
Zákrok trval v nemocnici v Baltimore 36 hodín. O tri dni neskôr sa na seba mohol pacient prvýkrát pozrieť v zrkadle, vyčistiť si zuby a oholiť sa. "To je paráda!," opakoval si Richard dookola pre seba.
Nosil masku, nakupoval iba v noci
Richard Norris zo štátu Virginia mal 22 rokov, keď prišiel po zásahu guľky o nos, pery a kus jazyka. Z dôvodu čiastočne poškodenej čeľuste mohol hýbať ústami iba v obmedzenej miere. Jeho tvár vyzerala tak, akoby sa prepadla do seba. Norris od tých čias nosil masku, vyhýbal sa reštauráciám a do obchodu chodil len v noci. Pre operáciou v Baltimore podstúpil v minulosti tucet chirurgických zákrokov, tie ale priniesli iba malý efekt.
Anonymný darca pomohol viacerým
Nový nos, jazyk, zuby a čeľusť dostal Norris od anonymného darcu. Ako uviedol denník Washington Post, vďaka rovnakému človeku mohli lekári piatim ďalším osobám transplantovať srdce, pľúca, pečeň a obličku. Všetky operácie zabrali lekárom dohromady 72 hodín. Richard Norris zostane v nemocnici ešte mesiac na pozorovaní, v Baltimore potom ešte tri mesiace.
Pomôcť americkým vojakom
Operácia bola doterajším vrcholom výskumu odborníkov na Marylandskej univerzite. Ten je sponzorovaný americkým námorníctvom. Cieľom je zaistiť vojakom zraneným po explóziách rekonštrukciu zničenej tváre. Americká vláda odhaduje, že podobnú operáciu potrebuje 200 armádnych veteránov.
Prvú transplantáciu tváre urobili lekári v roku 2005 vo Francúzsku žene, ktorú pohrýzol jej pes. V roku 2010 potom lekári v Španielsku uskutočnili prvú transplantáciu celej tváre.
reuters