Zatiahnuté
Bratislava
Bohuš
27.1.2025
EÚ a Mercosur spojili sily: Európski farmári však bijú na poplach
Zdielať na

EÚ a Mercosur spojili sily: Európski farmári však bijú na poplach

SLOVENSKO/ EURÓPA / Obrovský trh presahujúci 84 miliárd eur pre 700 miliónov spotrebiteľov. To je podstata dohody Európskej únie a zoskupenia Mercosur, teda významných juhoamerických štátov, kým priemysel a obchodníci tieto nové možnosti vítajú, európski farmári stále protestujú.

​Otázniky v oblasti rezortu

Nová dohoda okrem iného celkovo pre ročne usporí 4 miliardy eur len na colných poplatkoch. Aj podľa agroministra Takáča je zmluva ako celok pre úniu veľmi výhodná, otázniky sa však týkajú práve jeho rezortu.

"Mám veľké obavy a ešte nezodpovedané otázky, ako to bude s poľnohospodárskymi komoditami zase recipročne z pohľadu dovozu z krajín Južnej Ameriky smerom do Európskej únie," hovorí Richard Takáč, minister poľnohospodárstva.

"Sme krajinou, ktorá bude veľmi negatívne pociťovať dôsledky tejto obchodnej dohody, hlavne na tých komoditách, ktoré sa k nám začnú masívnejšie dovážať. Produkty z hovädzieho, alebo hydinového mäsa," tvrdí Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinovej komory.

Eurokomisár Šefčovič sa však dlhodobo snaží európskych farmárov upokojovať. Napríklad kvóta na dovoz hovädzieho, či hydinového mäsa je len jeden a pol percenta európskej spotreby.

"Hovoríme zhruba o dvoch stejkoch na obyvateľa na rok, čiže toto naozaj nie je niečo, čo by malo spôsobovať problémy európskym poľnohospodárom," vysvetľuje Maroš Šefčovič, eurokomisár pre obchod a hospodársku bezpečnosť.

Európski farmári však poukazujú aj na kvalitu a pýtajú sa - vieme, či naše hygienické normy spĺňa napríklad aj mrazený kúsok privezený povedzme z Argentíny, alebo z Brazílie?

"Môžeme sa baviť o tom, že zvieratá sa chovajú s určitými podpornými prostriedkami, ako sú rastové hormóny, skrmuje sa mäsokostná múčka, ktorá je u nás už dlhšie zakázaná. Takže je tam veľa aspektov, na ktoré vieme poukázať, a na rozdiely medzi našimi vysoko stanovenými normami, a v podstate žiadnymi normami v krajinách Mercosuru," objasňuje Andrej Gajdoš, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinovej komory.

"Obavy s ohľadom využívania hormónov, či antibiotík sú absolútne nepodložené, je to neakceptovateľné, a je to riadne odrazené aj v tejto dohode," dopĺňa Šefčovič.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy