Európsky boj proti dezinformáciám: Pravidlá existujú, no dodržiavajú sa?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
EURÓPA/ SLOVENSKO / Sociálne siete, či digitálne spoločnosti v Európskej únii sú zodpovedné za obsah zverejňovaný na svojich platformách vrátane dezinformácií a nelegálneho obsahu. Hovoríme o takzvanom Akte o digitálnych službách, ktorý prijal Europarlament, lenže podľa europoslancov platí iba na papieri a v realite zlyháva.
Europarlament a sociálne siete
Vysoké pokuty za nelegálny obsah
Sociálne siete by mali dostávať vysoké pokuty a sankcie za to, že na ich platformách je uverejnený nelegálny obsah. "Vidíme, že tento zákon je bezzubý a potrebujeme ho prepracovať," hovorí Miriam Lexmann, europoslankyňa (KDH).
Vymáhať zodpovednosť od sociálnych sietí je podľa europoslancov príliš obtiažne. Nové pravidlá pritom boli prijaté veľkou väčšinou ešte minulý rok. Europoslanci sa v aktuálnej debate zasekli na tom, čo je to vlastne nelegálny obsah.
"Je dobré, keď sa nechá čo najväčší priestor slobode a nech sa každý občan môže slobodne rozhodnúť, pretože tie fakt-checkeri niekedy sú veľmi, veľmi politicky zneužiteľné," tvrdí Erik Kaliňak, poslanec Európskeho parlamentu (SMER-SD).
Európska komisia otvorila vyšetrovanie
"Nejde o žiadnu cenzúru. Ide o vytváranie bezpečnejšieho online priestoru pre nás, pre dospelých, ale aj pre naše deti," dopĺňa Veronika Cifrová Ostrihoňová, europoslankyňa (PS, RE).
Podľa pravidiel by sociálne siete mali preskúmať aspoň dve tretiny oznámení do 24 hodín, a zároveň sú zodpovedné za to, čo sa na nich uverejňuje. Európska komisia otvorila vyšetrovanie napríklad voči platformám X a META. "A vymáhali od sociálnych platforiem zodpovednosť za šírenie nenávisti," vysveluje Martin Hojsík, podpredseda Európskeho parlamentu (PS, RE).
"Tento akt mal priniesť bezpečnosť občanom a väčšie záruky na ochranu ich dát na ochranu duševného zdravia," informuje Lexmann. Jeho vymáhanie trvá podľa europoslancov neúmerne dlho. Už teraz sa tak hovorí o príprave inej legislatívy, ktorá má donútiť sociálne siete bojovať proti dezinformáciám.
"Až 44 % Slovákov hovorí, že napríklad zo sociálnych sietí berie aj správy. To znamená, že je úplne v poriadku, aby ten priestor mal nejaké pravidlá," hovorí Cifrová Ostrihoňová.