Skoro jasno
Bratislava
Bohuš
27.1.2025
Podľa bieloruského prezidenta USA koordinuje protivládne protesty na Slovensku
Zdielať na

Podľa bieloruského prezidenta USA koordinuje protivládne protesty na Slovensku

Archívna reportáž

Prezidentské voľby v Bielorusku v roku 2020

MINSK / Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v nedeľu po odovzdaní svojho hlasu v prezidentských voľbách vyhlásil, že protesty na Slovensku a v Srbsku sú koordinované zo zahraničia a riadia ich Spojené štáty. Vyjadril tiež ochotu vo svojom ďalšom funkčnom období viesť dialóg s Európskou úniou, informuje TASR podľa bieloruskej štátnej tlačovej agentúry Belta.

 "Všetky akcie sú úplne koordinované a všetko je riadené zo Spojených štátov. Väčšina z nich je financovaná z prostriedkov Spojených štátov. Takže kto platí peniaze, ten objednáva hudbu," uviedol Lukašenko na margo protestov.

Lukašenko nie je proti dobrým vzťahom so Západom

Doplnil tiež, že nikdy nebol proti dobrým vzťahom so Západom. Podľa neho však nie je zo strany týchto krajín záujem.

"Máme sa pred nimi skloniť alebo prosiť o ich priazeň? Sme pripravení viesť dialóg s Európskou úniou, dokonca aj s tými, ktorí voči nám viedli nepriateľskú politiku," oznámil bieloruský prezident.

USA a Európa

Pod vedením Donalda Trumpa USA dostanú Európsku úniu podľa Lukašenka do takej pozície, že sa nebude môcť postaviť na nohy ešte mnoho desaťročí alebo storočí, citovala ho Belta.

"S príchodom Trumpa k moci to nebude Bielorusko, ktoré bude vzdorovať problémom. Problémy sa objavia v Európe," varoval, keď odpovedala na otázku novinára BBC.

Vlastná európska politika

Európa má teda podľa jeho slov len jednu možnosť, a to realizovať svoju vlastnú politiku. je silná únia a má silné hospodárstvo a menu, doplnil. Je presvedčený, že planéta bude stabilnejšia, ak bude stáť na mnohých pilieroch.

"Európska únia, Spojené štáty, Čína, India, Rusko - to je mnoho pilierov, ktoré by mohli udržať našu planétu pohromade, " hovorí Lukašenko

Spojenec Kremľa, ktorý je pri moci už viac ako 30 rokov a podľa AFP zaviedol v krajine autoritársku vládu, dodal, že jeho krajina je demokraciou. 

Spoločné kritériá hodnotenia demokracie

Navrhol vypracovať spoločné kritériá hodnotenia demokracie a zjednotiť ich pre všetky krajiny. Podľa jeho slov je potrebné definovať, čo znamená demokracia.

"Možno existujú nejaké kritériá demokracie? Definujme a používajme tieto kritériá na hodnotenie Spojených štátov, Británie, Bruselu a Minska. Nie je správne používať niektoré kritériá na hodnotenie nás a iné na hodnotenie ich," spresnil.

Podľa jeho slov je ochotný viesť dialóg s opozíciu. Za opozíciu však považuje "tých ľudí, ktorí ostali v krajine... a majú rozhodovaciu právomoc".

Súvisiace články

Najčítanejšie správy