Jasno
12°
Bratislava
Bohuš
27.1.2025
Bitcoin a Trumpova kryptomena: Ako americký prezident ovplyvnil kryptotrhy?
Zdielať na

Bitcoin a Trumpova kryptomena: Ako americký prezident ovplyvnil kryptotrhy?

SLOVENSKO/ SVET / Donald Trump nariadil vytvorenie pracovnej skupiny pre kryptomeny, ktorej úlohou bude navrhnúť predpisy týkajúce sa digitálnych aktív a preskúmať možnosť vytvorenia národných rezerv v kryptomenách. Tie sa dajú označiť víťazmi finančných trhov po inaugurácii Trumpa.

O ich úspechu hovorí aj samotná mena Donalda Trumpa, či jeho ženy Melanie. Kryptomeny sa stále viacej dostávajú do pozornosti ľudí, aj na Slovensku.

Víťazom amerických volieb sú aj kryptomeny. Dôkazom toho je aj nová mena Donalda Trumpa, ktorá pred inauguráciou začínala aj takto.

"Krátko po spustení toho Meme Coin bola cena okolo 21 centov, čiže začínalo sa ešte o niečo menej, takže naozaj to bol raketový rast, " hovorí odborník na kryptomeny Jakub Kraľovanský.  

Raketový rast bol, že hneď po prezidentskej párty vyletela skoro k osemdesiatim dolárom a dostala sa medzi pätnásť najhodnotnejších kryptomien na svete.

Že budú mať kryptomeny zlaté časy, avizoval Trump už vo svojej predvolebnej kampani.

"Bitcoin smeruje k Mesiacu a ako hovorím ja, ide tam. Chcem, aby bola Amerika národom, ktorý ho tam povedie, " hovoril po voľbách Donald Trump. 

Počas inaugurácie sedeli pri Trumpovi aj všetci dôležití digi šéfovia. Trhy reagovali okamžite.

"Reakcia verejnosti, ale aj investorov je pozitívna. Mnohí si povedali Poďme, naskočte na Trumpov vlak, " vyjadril sa odborník na kryptomeny z Wall Street Robert Conzo. 

Trumpov Meme Coin zatiaľ nemá žiadne reálne využitie, je to niečo ako zberateľská minca. Naopak, s Bitcoinom sa San Salvadore už dá platiť rovnako ako s americkým dolárom, teda oficiálnou menou.

Funguje aj v krajinách, kde naopak nefunguje klasický bankový systém.

"Na Slovensku je to primárne investičný artikel. Ak by sme sa potom pozreli napríklad do Afriky alebo na Blízky východ, tak tam už naozaj ľudia s ním obchodujú často na dennej báze, že to používajú nielen na prijímanie, ale takisto aj na platenie v rámci svojho bežného života, " hovorí expert Národnej banky Slovenska na kryptoaktíva Marek Feder. 

Ekonómovia zároveň stále upozorňujú, že ide o rizikovú investíciu. Kryptomeny však naberajú na sile a riešia ich aj centrálne banky.

"Každý poskytovateľ, ktorý chce ponúkať svoje služby nielen na Slovensku, ale aj v Európe, bude musieť mať licenciu od svojej národnej banky, " opäť Marek Feder. 

Regulácia Národnou bankou samozrejme, neznamená to, že vás to ochráni pred výkyvmi na trhoch s kryptomenami, ale znamená to minimálne to, že by ste nemali vložiť svoje peniaze k úplným podvodníkom.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy