Zatiahnuté
Bratislava
Vanda
7.2.2025
"Kokaín nie je horší ako whisky.“ Kolumbijský prezident volá po legalizácii
Zdielať na

"Kokaín nie je horší ako whisky.“ Kolumbijský prezident volá po legalizácii

Archívna reportáž

V Španielsku objavili 11 ton kokaínu

KOLUMBIA / Kolumbijský prezident Gustavo Petro počas zasadnutia vlády vyhlásil, že kokaín „nie je horší ako whisky“. Podľa neho je táto droga nelegálna len preto, že jej pôvod je v Latinskej Amerike, píše portál Novinky.cz.

Kokaín je vraj obetným baránkom

Ako informuje web Novinky.cz, Kolumbia, ako najväčší svetový producent a exportér kokaínu, už desaťročia vedie boj proti obchodovaniu s drogami. Kolumbijský prezident však tvrdí, že kokaín sa stal obetným baránkom amerických politikov, ktorí pripisujú úmrtia spôsobené drogami v USA práve dovozu z Kolumbie.

"Kokaín je nelegálny, pretože sa vyrába v Latinskej Amerike a nie preto, že je horší ako whisky," informoval podľa denníka Político"Vedci to analyzovali, kokaín nie je horší ako whisky," dodal Petro. Vyhlásil, že ak by bola droga celosvetovo legalizovaná, kokaínový priemysel by sa dal ľahko eliminovať. "Predával by sa rovnako ako víno," vyhlásil Petro.

Ľavicový prezident následne poukázal na fentanyl, vysoko návykovú drogu prispievajúcu k opioidovej kríze v USA, a zdôraznil, že táto látka, ktorá spôsobuje úmrtia Američanov, nie je vyrábaná v Kolumbii. "Fentanyl je ľuďom podávaný ako farmaceutikum severoamerickými nadnárodnými spoločnosťami a tí, ktorí ho začali užívať, sa stali závislými,“ dodal.

Problém s fentanylom

Fentanyl je v USA hlavnou príčinou úmrtí spôsobených predávkovaním. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) tento silný opioid stojí za značnou časťou približne 100 000 úmrtí na predávkovanie drogami ročne.

Aj keď neexistuje jednoznačná vedecká štúdia priamo porovnávajúca whisky a kokaín, obe látky predstavujú vážne zdravotné riziká, či už okamžité alebo dlhodobé. Kokaín však býva označovaný za mimoriadne návykový, a v porovnaní s alkoholom nesie vyššie riziko smrteľného predávkovania, ktoré môže nastať aj pri jednorazovom užití.

Podľa údajov Úradu OSN pre drogy a kriminalitu produkcia kokaínu v Kolumbii v roku 2023 prudko vzrástla, pričom dosiahla rekordných viac ako 2600 ton, čo predstavuje nárast o 53 %.

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy