Zatiahnuté
Bratislava
Perla
12.2.2025
Trump vracia plastové slamky, odborníci varujú pred ekologickými rizikami
Zdielať na

Trump vracia plastové slamky, odborníci varujú pred ekologickými rizikami

USA/ SLOVENSKO / USA sa vrátia k používaniu plastových slamiek - informoval o tom americký prezident Donald Trump pri podpise nariadenia. Svojím rozhodnutím zvrátil politiku a cieľ svojho predchodcu Joa Bidena odstrániť do roku 2035 jednorazové plastové predmety.

​S novou legislatívou nesúhlasia environmentalisti, podľa ktorých plastové slamky znečisťujú životné prostredie, predovšetkým moria a oceány. Európska únia má k tejto problematike veľmi jasný postoj. 

Američania nadšení, odborníci nie

"Trend číslo jedna. Verili by ste tomu? Papierová slamka? Vraciame sa k plastovým slamkám. Tieto veci nefungujú. Nemyslím si, že plast bude mať dosah na nejakého žraloka pri jeho stravovaní, " vyhlásil prezident Donald Trump. 

"Myslím si, že to nezachráni svet - slamka - to je môj názor. Ak si chcete svoj nápoj vychutnať, pijete ho slamkou. Papierová slamka - len sa topí v ústach ako toxický papier, " vyjadrila sa jedna z opýtaných zákazníčok podniku.  

Hoci Američania sú zo zmeny nadšení odborníci s krokmi Donalda Trumpa nesúhlasia. Podľa nich sú riešením opakovane použiteľné slamky alebo jednoducho vypiť nápoje bez nich.

"Myslím si, že nerozumie súvislosti medzi plastami a zdravím, plastami a klimatickými zmenami. Vo svojom vyhlásení hovoril o žralokoch. Zdá sa, že sa veľmi zameriava na žraloky. Ale pre morský život je to rizikom, " vyjadruje sa prezidentka organizácie Beyond Plastics Judith Enck. 

Zákaz jednorázových plastových výrobkov

U nás by ste plastové slamky hľadali márne, Európska únia zakázala predaj jednorazových plastových výrobkov v roku 2021.

Pri opýtaných Slovákoch sú názory rozpoltené. Niektorí preferujú papierové slamky, kvôli tomu, že majú menší dopad na znečistenie. Iní mali radšej plastové slamky kvôli pohodliu pri konzumácii nápojov. 

80% morského odpadu tvoria plasty

Tento zákaz mal podľa ekológov zmysel, keďže podľa dát európskej komisie až 80% morského odpadu tvoria práve plasty a z toho 70 % práve tieto jednorazové.

"Plasty sa v prírode rozkladajú veľmi dlho, niekedy stovky až tisíce rokov, nerozpadajú sa úplne, ale na mikro-plasty a ak je v odpade príliš veľa plastu, tak sa dostáva do potravinového reťazca. Návrat k plastu by bol podľa mňa krokom späť, " uvádza riaditeľka komunikácie Organizácie zodpovednosti výrobcov ENVI-PAK Katarína Kretter.

"Európska únia neplánuje znovu zaviesť plastové slamky smernicou o jednorazových plastoch. Usiluje sa o zníženie množstva odpadu a zároveň podporuje prechod na obehové hospodárstvo a udržateľnejšie alternatívy, " vyjadruje sa zastupujúci vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Radim Dvořák. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy