Jasno
-1°
Bratislava
Pravoslav
15.2.2025
Dychberúci zážitok: Keporkak zobral do tlamy kajakára, o pár sekúnd ho vypľul
Zdielať na

Dychberúci zážitok: Keporkak zobral do tlamy kajakára, o pár sekúnd ho vypľul

Archívne zábery

Vo vodách pri Sydney zočili svedkovia vzácnu veľrybu - keporkaka albína

SANTIAGO DE CHILE / - Kajakára v Čile, ktorý sa plavil po mori, nakrátko vzal do tlamy keporkak. O niekoľko sekúnd ho ale zase "vypľul". Udalosť na videu zachytil otec mladého muža, ktorý s ním bol na mori. Informujú o tom svetové médiá.

Otec so synom boli na prechádzke na kajakoch v Magalhãesovom prielive pri brehoch Patagónie. U 24-ročného Adriána Simancase sa objavil keporkak a mladý muž zmizol. Potom sa niekoľko sekúnd nedialo nič. Najskôr sa vynoril Simancas, vzápätí jeho žltý kajak. Všetko sledoval otec, ktorý neho kričal, nech sa chytí lode a zostane v pokoji - všetko zachytil na video. "Myslel som, že ma zožral, že ma prehltol," rozprával neskôr v bezpečí Simancas. "Ale keď som sa dostal von, pochopil som, že to bolo zrejme zo zvedavosti," dodal.

Španielskemu servisu televízie CNN Simancas opísal, že keď ho keporkak vzal do tlamy, cítil na tvári slizkú textúru. "Videl som farby ako modrú a niečo sa blížilo zozadu, čo sa uzavrelo a potopilo ma," povedal. Myslel si, že zomrie. Avšak cítil, že ho záchranná vesta, ktorú mal na sebe, ťahá nahor "a po dvoch sekundách som bol na povrchu a dochádzalo mi, čo sa stalo", dodal. Aj po tomto zážitku mieni vo výletoch na kajaku na mori pokračovať.

​Podľa biologičky Vanessy Pirottaovej sa keporkak pravdepodobne živil krilom alebo rybami a kajakár mu práve bol v ceste. "Muž bol náhodou blízko veľryby, ktorá prijímala potravu. Muža neprehltla," uviedla veci na pravú mieru vedkyňa. Pripomenula, že keporkaci nie sú uspôsobení tomu, aby dokázali zjesť človeka. Majú úzky pažerák a chýbajú im pre to zuby.

Magalhãesov prieliv je obľúbeným turistickým cieľom, láka milovníkov športu a prírodných krás. Vychádzky na kajakoch s keporkami a delfínmi sú jednou z aktivít, o ktorých sa píše na oficiálnych turistických stránkach čilskej vlády, uvádza CNN. Podľa amerického Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA) sú keporkaci obľúbenými medzi ľuďmi, ktorí sa vydávajú sledovať veľryby. Sú aktívne pri hladine mora a často vyskakujú z vody a búchajú do nej plutvami alebo chvostom.

Podobný prípad ako teraz v Patagónii sa stal v júni 2021 pri brehoch Nového Anglicka na severovýchode Spojených štátov. Keporkak vtedy prehltol lovca homárov Michaela Packarda. Opísal, že keď bol v tlame kytovca, cítil, ako ho stláčajú jeho svaly. Pôvodne si myslel, že sa stal korisťou žraloka bieleho, uvedomil si však, že tvor v tlame nemá zuby a že jemu sa nič nestalo.

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy