Polojasno
14°
Bratislava
Aurélia
31.10.2024
Počet teroristických útokov v únii klesá. Zatiaľ
Zdielať na

Počet teroristických útokov v únii klesá. Zatiaľ

Za minulý rok zažili Európske štáty až 174 teroristických útokov. Podľa Europolu bol minulý rok veľmi rozdielny oproti iným obdobiam. Do popredia sa totiž dostávajú individuálny páchatelia - takzvaní osamelí hráči.

V uplynulom roku klesol v Európskej únii celkový počet teroristických útokov ako i počet zadržaných páchateľov v súvislosti s terorizmom. "Vítame túto tendenciu, avšak terorizmus a extrémizmus naďalej predstavujú závažnú hrozbu a je potrebné zachovať si ostražitosť. Bohužiaľ, v roku 2011 bolo osamelým páchateľom pri teroristických útokoch usmrtených 77 ľudí v Nórsku a ďalší dvaja v Nemecku. Ak sa pozrieme do budúcnosti, páchatelia - jednotlivci budú naďalej veľkou hrozbou, inšpirovaní či už politickým alebo religióznym extrémizmom. Organizované ilegálne skupiny majú taktiež schopnosti a zámer útoky uskutočniť,” uviedol riaditeľ Europolu Rob Wainwright, ktorý v stredu počas zasadnutia výboru Občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci Európskeho parlamentu prezentoval Správu o stave a vývoji terorizmu v EÚ.

Podľa správy bol v oblasti terorizmu rok 2011 veľmi rozdielny oproti iným obdobiam. Najpozoruhodnejším trendom je narastajúci podiel individuálnych páchateľov, takzvaných osamelých hráčov. Ani smrť Usamu Bin Ládina neodstránila hrozby Al-Káidy motivovanej terorizmom. Práve naopak, hrozby sa rozvinuli a páchatelia ako jednotlivci alebo malé skupiny, ktoré vznikli v EÚ, sa dostávajú do popredia.

Internet je kľúčový nástroj

Internet je pre nich kľúčovým nástrojom, ktorý im uľahčuje aktivity súvisiace s terorizmom. Dôkazom stále potrebnej opatrnosti sú nielen zadržaní jednotlivci za prípravu teroristických útokov v mnohých členských štátoch, ale aj bombový útok v Nórsku (v júli 2011), o ktorom sa písalo v správe. V členských štátoch únie bolo v minulom roku zaznamenaných 174 teroristických útokov.

Pre trestné činy súvisiace s terorizmom zadržali 484 jednotlivcov. Páchatelia - jednotlivci boli zodpovední za zabitie dvoch ľudí v Nemecku a 77 ľudí v nečlenskej krajine EÚ (Nórsko). Odsúdených pre obvinenia z terorizmu bolo 316 osôb. Hlavným komunikačným prostriedkom teroristických a extrémistických skupín alebo jednotlivcov sa stal internet.

Majú tak značnú online aktuálnosť, ktorú využívajú na rôzne účely. Internet používajú na výučbu, propagandu, nábor, vysielanie členov do konfliktných oblastí, zhromažďovanie financií, spoluprácu s inými teroristickými organizáciami ako aj plánovanie a koordináciu útokov. Internet ponúka možnosti elektronických teroristických útokov (napríklad na operačné systémy kritickej infraštruktúry v členských štátoch EÚ, ako aj na zariadenia vyrábajúce energiu či dopravné systémy).

Elektronický džihád

Proti kritickej infraštruktúre už začali vedúci členovia Al-Káidy v západných krajinách podporovať “elektronický džihád”. “Boj proti terorizmu a extrémizmu je veľkou výzvou, ktorá si vyžaduje inovatívne opatrenia a spoluprácu medzi viacerými spoluúčastníkmi. Orgány presadzujúce právo musia monitorovať podozrivé činnosti, informácie musia byť oznámené organizáciám a do úvahy musia byť brané informácie zo širokej verejnosti.

Obavy z olympiády

Jednou z obáv sú nadchádzajúce Olympijské hry v Londýne, ktoré by mohli byť cieľom útoku teroristov, a v prípade ktorých samozrejme urobíme maximum, aby sme im zabránili,” uviedol Rob Wainwright.

Liege - streľba - Belgicko - 2 mŕtvi

Sky News

Súvisiace články

Najčítanejšie správy