Fico vo Varšave: S Orbánom o občianstve nehovoril
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Robert Fico odcestoval do Varšavy, aby tu rokoval s krajinami východnej Európy a Číny o ekonomickej spolupráci. Predmetom jednaní však nebola otázka občianstva, ako premiér dopredu aj avizoval.
O občianstve nehovorili
„Vôbec sme o tom nehovorili, je to vec zmiešanej komisie. Cestu musia hľadať právnici, najideálnejšie by bolo, keby sa otázka štátneho občianstva medzi dvoma krajinami riešila medzinárodnou zmluvou,“ povedal. Ako dodal, strana Viktora Orbána si tiež uvedomuje, aký príspevok znamenajú národnostné menšiny v krajine.
„My sme predsa jasne povedali, že chceme zachovať status quo, pokiaľ ide o príslušníkov národnostných menšín. Najmä potrebujeme úspech, nepotrebujeme konflikty a hádky,“ skonštatoval Fico.
Slovenský premiér na bilaterálnom rokovaní s Orbánom, ktoré sa uskutočnilo v rámci Hospodárskeho fóra Poľsko – stredná Európa – Čína vo Varšave, vraj hovoril výlučne o možnostiach spolupráce v oblasti ekonomiky, dopravy a energetiky.
S Číňanmi o infraštruktúre
Slovenský premiér Robert Fico na štvrtkovom bilaterálnom rokovaní s čínskym premiérom Wen Ťia-paom diskutoval predovšetkým o spolupráci v oblasti infraštruktúry a cestovného ruchu.
„Verím, že k dobrým vzťahom a lepším príležitostiam prispeje aj pripravované letecké spojenie medzi Bratislavou a Čínou, na ktorom sa pracuje a ktoré dnes v plnom rozsahu podporil aj čínsky predseda vlády,“ povedal na brífingu pred odletom z Varšavy.
S Tuskom najmä o doprave
Predseda vlády Slovenskej republiky diskutoval na bilaterálnom rokovaní s poľským premiérom Donaldom Tuskom najmä o rozvoji dopravy, a to hlavne diaľničného prepojenia Žilina – Skalité. “Padla dohoda, že ministri dopravy Poľska a Slovenska sa v krátkom čase stretnú a jasne naplánujú, aké sú možnosti prepojenia s Poľskom,“ uviedol Fico.
Pred budovou, v ktorej sa konalo stretnutie premiérov stredoeurópskych krajín a Číny, vo štvrtok protestovalo niekoľko ľudí za oslobodenie Tibetu spod čínskej nadvlády.
SITA