V Paríži sa začal summit európskych lídrov, Macron predtým telefonoval s Trumpom
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
PARÍŽ/WASHINGTON / Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok pred mimoriadnym summitom európskych lídrov v Paríži telefonoval s americkým náprotivkom Donaldom Trumpom. Oznámil to podľa agentúr AFP a AP Elyzejský palác, kam medzičasom začali prichádzať pozvaní predstavitelia európskych krajín.
Macron telefonoval s Trumpom
Bližšie informácie o telefonáte Macrona a Trumpa kancelária francúzskeho prezidenta nezverejnila, píše TASR. Neformálne zasadnutie na 16.00 h SEČ zvolal Macron. Pozvánku dostali len niektoré európske krajiny. Na stretnutí sa zúčastňujú vedúci predstavitelia Nemecka, Británie, Talianska, Poľska, Španielska, Holandska a Dánska, ktoré zastupuje pobaltské a škandinávske krajiny. Prítomná je aj predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová, predseda Európskej rady António Costa a generálny tajomník NATO Mark Rutte.
Summit bol dohodnutý v krátkom čase počas Mníchovskej bezpečnostnej konferencie v Nemecku. Na nej Trumpov osobitný vyslanec Trumpa pre Ukrajinu a Rusko Keith Kellogg zaskočil Európu vyhlásením, že na rozhovoroch o ukončení rusko-ukrajinskej vojny nebude mať miesto pri rokovacom stole.
Lídri by mali diskutovať o miery na Ukrajine
Očakáva sa, že lídri budú diskutovať o Ukrajine a európskej bezpečnosti po tom, čo o možnostiach urovnania vojny Spojené štáty jednostranne začali rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, napísal server stanice Sky News. V Európe sa preto vyskytli obavy, že by z mierových rozhovorov mohla byť vynechaná.
Viaceré nepozvané štáty pondelkové stretnutie kritizovali. Organizátori summitu podľa slovinskej prezidentky Nataše Pircovej Musarovej symbolicky ukazujú svetu, že "ani v rámci EÚ sa so všetkými štátmi nezaobchádza rovnako". Podľa francúzskeho denníka Le Monde vyjadrili sklamanie pre nepozvanie aj českí a rumunskí predstavitelia. "Popri Poľsku neexistuje krajina, ktorá by bola bližšie k vojne," uviedol pre Le Monde zdroj z českej vlády. Kritiku vyjadril aj premiér SR Robert Fico, podľa ktorého takáto schôdzka "nenapomáha dôvere vo vnútri EÚ".
Parížsky summit sa uskutočňuje v rovnakom týždni, keď sa majú šéf americkej diplomacie Marco Rubio, osobitný vyslanec USA pre Blízky východ Steve Witkoff a poradca pre národnú bezpečnosť Mike Waltz stretnúť s ruskými predstaviteľmi v Saudskej Arábii. Za rokovacím stolom nebudú ani zástupcovia Ukrajiny, ani Európania. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj predtým v televízii povedal, že nebude akceptovať žiadne mierové riešenie, na ktorom by sa Ukrajina nezúčastnila.
Podľa Fica účasť predstaviteľov EÚ na samite v Paríži nepomáha dôvere vo vnútri Únie
Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) v pondelok telefonoval s predsedom Európskej rady Antóniom Costom, ktorého sa pýtal najmä na okolnosti dnešného zasadnutia lídrov EÚ a niekoľkých európskych štátov v Paríži. TASR o tom informuje na základe vyhlásenia tlačového odboru Úradu vlády SR.
Neformálne mimoriadne zasadnutie zvolal francúzsky prezident Emmanuel Macron a pozvánku dostali len niektoré európske krajiny. Na stretnutí by sa mali zúčastniť lídri Nemecka, Británie, Talianska, Poľska, Španielska, Holandska a Dánska, ktoré zastupuje pobaltské a škandinávske krajiny. Prítomní budú aj Costa, predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová a generálny tajomník NATO Mark Rutte.
Fico sa v telefonáte Costu spýtal, prečo ako najvyšší predstaviteľ EÚ prijal pozvanie na stretnutie, "ktoré sa má zaoberať otázkou účasti cudzích vojsk na území Ukrajiny ako bezpečnostnej garancie pre Ukrajinu po ukončení vojnového konfliktu a odmietnutí jej členstva v NATO." Premiér SR považuje účasť najvyšších predstaviteľov EÚ na takomto stretnutí bez akéhokoľvek mandátu za udalosť, ktorá "nenapomáha dôvere vo vnútri EÚ."
Fico nebude súhlasiť s členstvom Ukrajiny v NATO
EÚ podľa Fica nemá oprávnenie prijímať rozhodnutia o účasti cudzích vojsk na území iného štátu a takýto krok je možný iba na základe rozhodnutia príslušných orgánov OSN alebo na základe bilaterálnych dohôd medzi Ukrajinou a krajinami ochotnými nasadiť vojakov na jej územie. Fico zdôraznil, že bez "akýchkoľvek námietok rešpektuje stretnutie štátov pripravených poslať na Ukrajinu svoje vojská. Ide však o tému, s ktorou nemá EÚ nič spoločné a ani by sa k tejto téme nemala hlásiť."
Predseda vlády tiež opätovne zdôraznil, že nikdy nebude súhlasiť s členstvom Ukrajiny v NATO a že SR nevyšle na územie Ukrajiny žiadne ozbrojené sily. Vyzdvihol tiež, že je dlhodobým odporcom pokračovania vojny a pripomenul svoje vyjadrenie z minulosti, že Ukrajina "príde o časť svojho územia, nebude v NATO, jej územie budú kontrolovať cudzie armády" a budú jej kladené prekážky pri vstupe do EÚ, ktorý SR "bezpodmienečne podporuje."