1095. deň na Ukrajine: USA predkladá návrh rezolúcie k vojne na Ukrajine. Rusko nespomína ako vinníka
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
V USA rečnil slovenský premiér Robert Fico na Konferencii konzervatívnej politickej akcie
WASHINGTON / KYJEV / USA chcú, aby o ich stručnej rezolúcii o vojne na Ukrajine najprv hlasovala Bezpečnostná rada OSN, kým sem bude zaoberať Valné zhromaždenie. USA sa tak v OSN postavili proti Ukrajine a Európskej únii, ktoré už mesiac rokujú s členskými štátmi OSN o vlastnom návrhu textu o vojne.
Vojna na Ukrajine
Valné zhromaždenie má podľa Reuters o americkom texte, v ktorom nie je Rusko nijako spomenuté ako agresor, hlasovať v pondelok (24. 2.). Rezolúcia navrhnutá administratívou Donalda Trumpa pár dní pred tretím výročím začiatku ruskej invázie na Ukrajinu má iba tri odseky. Návrh krátkeho dokumentu ľutuje "tragické straty životov v rusko-ukrajinskom konflikte" a stručne pripomína, že zmyslom OSN je udržiavanie medzinárodného mieru, bezpečnosti a mierové urovnávanie sporov. Dokument potom v poslednej vete požaduje "rýchly koniec" konfliktu a "trvalý mier medzi Ukrajinou a Ruskom".
Rusko sa nespomína ako vinník
V texte nie je Rusko, stály člen Bezpečnostnej rady OSN, nikde priamo označené ako vinník terajších bojov či krajina, ktorá napadla svojho suseda. Ruské jednotky prekročili ukrajinskú hranicu 24. februára 2022 z priameho rozkazu prezidenta Vladimira Putina.
USA odmietli podporiť text vypracovaný Ukrajinou a EÚ. V piatok (21. 2.) potom Washington navrhol vlastnú rezolúciu na pondelkové hlasovanie vo Valnom zhromaždení, ktoré má 193 členov, a v ten istý deň ten istý návrh odovzdal tiež Bezpečnostnej rade.
Hlasovanie rady o americkom návrhu zatiaľ nebolo naplánované, uviedli diplomati
Aby v nej bola rezolúcia prijatá, musí za ňu hlasovať najmenej deväť jej členov a Spojené štáty, Rusko, Čína, Británia a Francúzsko ju nesmú vetovať.
Európski diplomati sa podľa agentúry DPA už skôr obávali, že USA ich návrh nepodporia, čím by sa diplomaticky potvrdilo verbálne odmietanie Kyjeva zo strany Trumpa. Ten Ukrajinu a jej prezidenta Volodymyra Zelenského v posledných dňoch tvrdo kritizuje; opakovane Zelenského označil za diktátora. Naproti tomu k ruskému prezidentovi Putinovi, ktorý konflikt vyvolal, sa vyjadruje ústretovo.
Na východe Ukrajiny ruské bomby zabili dvoch ľudí a štyroch zranili, uviedli úrady
Najmenej dvoch mŕtvych a štyroch ranených si dnes vyžiadalo ruské bombardovanie mesta Kosťantinivka v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Pod troskami budov ešte môžu byť ďalší ľudia, pátranie pokračuje, uviedol na sociálnej sieti šéf oblastnej správy Vadym Filaškin. Jeho vyjadrenie citovali médiá.
Ruské bomby podľa prvých odhadov poškodili desať výškových budov, 21 rodinných domov, tri priemyselné areály, šesť garáží, elektrické vedenie, rozvod plynu a deväť áut, vypočítal Filaškin. "Buďte zodpovední. Evakuujte sa včas," vyzval obyvateľov mesta, ktorých - ako sa blížia postupujúce ruské vojská - čoraz častejšie čelia bombardovaniu a ostreľovaniu. Mesto sa nachádza len niekoľko kilometrov od frontovej línie.
Obdobnú výzvu adresoval obyvateľom mesta šéf oblastnej správy 20. februára, keď si ruské nálety a ostreľovanie vyžiadalo najmenej štyri životy. "V poslednom čase sú Rusi mimoriadne aktívni v útokoch na Kosťantinivku. Zdržiavať tam aj inde v regióne je nebezpečné," upozornil Filaškin a pripomenul, že "evakuácia zachraňuje životy".