Nálety NATO zabili v Líbyi 72 bezbranných civilov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Nálety Severoatlantickej aliancie zabili minulý rok v Líbyi najmenej 72 civilistov. A to vrátane 20 žien a 24 detí. V pondelok o tom v správe informovala organizácia Human Rights Watch (HRW).
Svojvoľné útoky?
A preto alianciu vyzýva, aby všetky prípady riadne prešetrila a obetiam vyplatila kompenzácie. "Útočiť sa malo len na vojenské ciele. Otázka je, prečo lietadlá potom útočili aj na úplne iné objekty," vyhlásil Fred Abrahams z HRW.
Organizácia v správe spomína útok v dedine Madžír, pri ktorom v dvoch domoch zomrelo najmenej 34 civilistov a vyše 30 bolo zranených. Aliancia tvrdila, že v budovách boli ubytovaní vládni vojaci. Predstavitelia HRW však deň po útoku miesto navštívili a nenašli žiadne dôkazy o prítomnosti vládnych vojakov. Vyšetrenie podobných incidentov je podľa nich dôležité pre dôveryhodnosť NATO a jej ďalšie možné operácie podobného typu.
NATO: Vždy je riziko...
NATO trvá na tom, že jeho operácia v Líbyi, ktorá viedla k zosadeniu a zabitiu lídra Muammara Kaddáfího, bola úspešná a vedená tak, aby minimalizovala civilné obete. Aliancia uskutočnila asi 9600 náletov, pri ktorých zničila 5900 vojenských cieľov. "NATO urobila všetko na minimalizáciu rizika pre civilistov, no pri komplexnej vojenskej operácii toto riziko nemôže byť nikdy nulové," reagovala hovorkyňa aliancie Oana Lungescuová, ktorá vyjadrila poľutovanie nad civilnými obeťami, za ktoré by mohla byť NATO zodpovedná.
Povstanie proti Kaddáfího režimu sa začalo vo februári minulého roku. Aliancia sa do konfliktu zapojila s mandátom OSN v marci. Povstalecká vláda oznámila oslobodenie Líbye v októbri po zabití Kaddáfího.
Staňte sa fanúšikom spravodajstva TV JOJ na sociálnej sieti FACEBOOK a vyhrajte!
ISIFA