V Belehrade sa zišli demonštranti proti korupcii, stretávajú sa aj podporovatelia vlády
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BELEHRAD / V Belehrade sa uskutočnil masívny protest proti korupcii. V centre srbskej metropoly sa na protest zvolaný vysokoškolskými študentmi schádza desaťtisíce ľudí, píše agentúra AFP.
Demonštrácie v srbskom Belehrade
Na podporu vlády sa však zhromaždili aj jej priaznivci a stúpenci prezidenta Aleksandara Vučiča, ktorý čelí kritike za stav Srbska.
Pravdepodobne najväčší protest
Do Belehradu podľa AFP v posledných dňoch dorazili desiatky tisíc ľudí z celého Srbska. Dnešný protest, ktorý sa začal o 16.00, by mohol byť vôbec najväčší od začiatku demonštrácií, ktoré študenti organizujú od vlaňajšieho incidentu v meste Novi sad.
Tam pri zrútení nedávno zrekonštruovaného betónového prístrešku pred stanicou zahynulo 15 ľudí. Incident účastníci považujú za symbol korupcie v štátnej správe, ktorej dôsledkom sú potom okrem iného nekvalitne vykonané stavby.
Demonštranti kritizujú vládu
Demonštrácie ostro kritizujú prezidenta i jeho vládu a vyjadrujú rastúcu nespokojnosť so stavom Srbska, kde súčasný prezident a jeho strana sú pri moci od roku 2012. Na druhej strane vláda a jej priaznivci tvrdia, že protikorupčné protesty sú platené z cudziny a sú prípravou na zvrhnutie moci.
Zhromažďujú sa aj priaznivci vlády
Dnes sa v Belehrade zhromaždili aj tisícky vládnych priaznivcov, čo vyvolalo obavy z možných stretov. Na demonštrácii sa podľa AFP zúčastnili aj príslušníci polovojenských nacionalistických organizácií a podobne orientovaných skupín futbalových chuligánov.
Premiér rezignoval
V súvislosti s nešťastím v meste Novi Sad rezignoval premiér Miloš Vučević. Demonštranti však žiadajú jasné protikorupčné opatrenia. Vládna moc zatiaľ požiadavky odmieta. "Ja som prezidentom Srbska a nedovolím, aby ulica stanovovala pravidlá v tejto krajine," povedal v piatok Vučić.
Zábery priamo z protestov: