Muskova rola vo vláde rozdelila verejnosť. Predajne Tesly zaplavili protestujúce davy
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
NEW YORK / Predajne automobilky Tesla sa stali centrom protestov proti pôsobeniu jej šéfa Elona Muska v americkej administratíve. Demonštrácie prebiehali v desiatkach veľkých miest po celých Spojených štátoch, pričom menšie zhromaždenia sa konali aj v Londýne a Berlíne.
Seznam Zprávy uvádzajú, že protestujúci vyjadrovali nesúhlas s Muskovou účasťou na vládnych reformách iniciovaných prezidentom Donaldom Trumpom a kritizovali jeho politické postoje.
Federálne škrty a prístup k citlivým údajom
Elon Musk aktuálne vedie Úrad pre efektivitu štátnej správy (DOGE), ktorý bol zriadený administratívou Donalda Trumpa s cieľom redukovať byrokraciu a výdavky federálnej vlády. Úrad už prepustil tisíce štátnych zamestnancov a získal prístup k rozsiahlym databázam osobných údajov miliónov Američanov, čo vyvolalo obavy o ochranu súkromia a transparentnosť reformy.
Kritici poukazujú aj na niektoré Muskové verejné vyjadrenia a politické postoje, vrátane jeho podpory krajne pravicovej nemeckej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD). Oponenti varujú, že jeho vplyv na politiku presahuje rámec ekonomických reforiem a môže mať širšie geopolitické dôsledky.
Protestujú v USA, ale aj v Európe
Najväčšie demonštrácie sa konali pred predajňami Tesly v amerických metropolách, ako sú New York, Chicago, Seattle či New Jersey. Podľa odhadov sa na jednotlivých miestach zišlo od niekoľkých desiatok až po stovky protestujúcich. Mnohí z nich niesli transparenty vyzývajúce Muska na odstúpenie zo štátnej funkcie a požadovali vyššiu kontrolu nad jeho vplyvom v administratíve.
V Európe boli protesty menej rozsiahle, no napriek tomu prebehli zhromaždenia pred predajňami Tesly v Londýne a Berlíne. Napríklad v britskej metropole sa pri predajni zišlo približne dvadsať demonštrantov, ktorí upozorňovali na Muskovu spoluprácu s kontroverznými politickými zoskupeniami. Okoloidúci vodiči im vyjadrovali podporu trúbením.
Tesla čelí útokom
Nie všetky formy odporu voči Muskovi zostali v rovine pokojných protestov. V posledných týždňoch sa objavilo niekoľko prípadov vandalizmu namiereného proti predajniam Tesly a jej vozidlám. Americká ministerka spravodlivosti Pam Bondiová tieto incidenty označila za "domáci terorizmus" a vyzvala na ich dôsledné vyšetrovanie.
Musk sám reagoval na útoky ostrou kritikou. "Je šokujúce, ako ďaleko sú niektorí ľudia ochotní zájsť. Vandali by sa mali prestať správať ako psychopati," vyhlásil.
Pokles predaja a prepady na burze
Spoločnosť Tesla čelí v posledných mesiacoch prudkému poklesu predaja na európskom trhu. Analytici pripisujú tento trend jednak Muskovým kontroverzným krokom, jednak rastúcej konkurencii v sektore elektromobilov a zastarávaniu ponúkaných modelov.
Cena akcií Tesly od začiatku roka výrazne klesla, čo ovplyvnilo aj Muskov osobný majetok. Napriek tomu zostáva najbohatším človekom na svete s odhadovaným bohatstvom približne 330 miliárd dolárov, no oproti minulému roku jeho majetok klesol o viac ako 100 miliárd.
Napätie okolo Muska nekončí
S pribúdajúcimi protestmi a narastajúcim odporom voči jeho politickému vplyvu sa zdá, že kontroverzie okolo Elona Muska len tak neutíchnu. Či už v úlohe podnikateľa alebo vládneho predstaviteľa, jeho rozhodnutia majú ďalekosiahle dôsledky nielen pre technologický priemysel, ale aj pre globálnu politiku.
Ako vznikla Tesla a čo je za jej úspechom? Aj o tom bolo Štúdio 24 s ekonomickým analytikom Globsecu Vladimírom Vaňom