1133. deň na Ukrajine: Po prvý raz v tomto roku prešla noc na Ukrajine bez útokov dronov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
KYJEV / Noc z pondelka na utorok (1. 4.) bola tento rok prvá, počas ktorej Rusko nevyslalo na Ukrajinu žiadne bezpilotné lietadlá. Ukrajinské vzdušné sily však hlásili útok dvoma riadenými raketami, ktoré podľa svojho oznámenia zostrelili.
Vojna na Ukrajine
Noc bez ruských dronových útokov Ukrajina naposledy zažila v decembri minulého roka. Ruská armáda odvtedy denne útočí na ukrajinské ciele desiatkami bezpilotných strojov najmä počas noci. Od začiatku roka bolo pri týchto útokoch podľa údajov Kyjeva nasadených viac ako 10.700 bojových dronov a návnadových dronov. Tie nenesú výbušniny, ale sú určené na odlákanie ukrajinskej protivzdušnej obrany.
Spojené štáty chcú sprostredkovať prímerie a následne mier medzi Ruskom a Ukrajinou. Moskve v tejto súvislosti pohrozil Washington novými sankciami. Nie je zatiaľ jasné, či pozastavenie dronových útokov s tým súvisí, alebo má inú príčinu.
Až polovica Ukrajincov je skeptická voči Trumpovej snahe o prímerie
Viac ako 50 percent Ukrajincov kritizuje mierové snahy amerického prezidenta Donalda Trumpa a obáva sa, že pravdepodobne povedú k čiastočne alebo k úplne nespravodlivému ukončeniu vojny s Ruskom. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky vykonaného Kyjevským medzinárodným sociologickým inštitútom (KIIS).
KIIS oslovil 1326 ľudí na Ukrajinou kontrolovanom území v období od 12. do 22. marca. Podľa inštitútu 32 percent očakáva "skôr nespravodlivý mier, hoci so splnením niektorých požiadaviek Ukrajiny". Až 22 percent očakáva "úplne nespravodlivý mier".
Iba tri percentá respondentov vyjadrilo presvedčenie, že Trumpova snaha môže zaručiť spravodlivý mier. Približne 15 percent očakáva "skôr spravodlivý mier, hoci s určitými ústupkami Rusku". Dodatočne si až 67 percent Ukrajincov myslí, že USA začínajú byť unavené z Ukrajiny a snažia sa na ňu pritlačiť, aby prijala ústupky, uviedol KIIS.
Údaje naznačujú, že Ukrajinci sú v súvislosti s Trumpovým mierovým úsilím od jeho opätovného nástupu do funkcie v januári menej optimistickí. V porovnaní s decembrovým prieskumom len približne 30 percent Ukrajincov v tom čase očakávalo nejakú verziu nespravodlivého mieru. "Aj pred rokom 2025 panovalo isté sklamanie z krokov Spojených štátov na Ukrajine a Trumpova administratíva len upevnila tento nesúhlas s USA," uviedol výkonný riaditeľ KIIS Anton Hruščovskij.
Trump prisľúbil rýchle ukončenie už viac ako tri roky trvajúcej vojny, ale viackrát sa postavil na stranu Moskvy. Kyjev v jednom momente obvinil z rozpútania vojny a dočasne tiež pozastavil vojenskú pomoc a výmenu spravodajských informácií s Ukrajinou.
Rusko a Ukrajina sa obviňujú z útokov na energetickú infraštruktúru
Ruské ministerstvo obrany obvinilo Ukrajinu, že za posledných 24 hodín dvakrát zaútočila na jeho energetickú infraštruktúru. Útoky oznámil neskôr aj Kyjev. K úderom malo dôjsť aj napriek moratóriu na vzájomné útoky na energetické zariadenia. Ukrajinské drony údajne zasiahli elektrické rozvodne v časti Ruskom kontrolovanej Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny a v ruskej Belgorodskej oblasti.
Obyvatelia tamojších miest ostali bez elektriny, oznámilo ministerstvo vo vyhlásení. Kyjev sa k útokom bezprostredne nevyjadril a agentúra Reuters nemohla tieto informácie nezávisle overiť. Ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha neskôr uviedol, že Rusko tiež pokračuje v poškodzovaní energetických zariadení v krajine. K útoku malo podľa jeho slov dôjsť v meste Cherson a bez elektrickej energie tam ostalo približne 45-tisíc obyvateľov.
Spojené štáty dosiahli s Ukrajinou a Ruskom predošlý týždeň samostatné dohody, v ktorých sa obe krajiny dohodli na pozastavení vzájomných útokov na svoju energetickú infraštruktúru. Moskva a Kyjev sa však odvtedy obvinili z porušovania tejto dohody.