Jasno
18°
Bratislava
Richard
3.4.2025
Trumpov tím má opäť problém. Znovu ohrozili bezpečnosť Spojených štátov
Zdielať na

Trumpov tím má opäť problém. Znovu ohrozili bezpečnosť Spojených štátov

WASHINGTON / Členovia Rady pre národnú bezpečnost prezidenta Donalda Trumpa, vrátane Michaela Waltza, vybavovali vládne záležitosti prostredníctvom osobných účtom na Gmaili. Vyplýva to z dokumentov a rozhovorov s tromi americkými úradníkmi, píše denník The Washington Post.

V administratíve amerického prezidenta Donalda Trupa došlo k ďalšiemu pochybeniu. Potom, čo sa nedávno objavili správy o úniku informácií o útoku na hútijských bojovníkov v Jemene, komunikoval vrcholní predstavitelia národnej bezpečnostnosti prostredníctvom ďaľšej nezabezpečnej aplikácie. Tentokrát šlo o Gmail, ktorý je menej bezpečný než skôr použitá šifrovaná aplikácia na posielanie správ Signal. 

Podľa e-mailov, ktoré preveril denník The Washington Post, používal poradca Michaela Waltza komerčnú e-mailovú službu pre vysoko technické konverzácie s kolegami z iných vládnych agentúr, ktoré sa týkali citlivých vojenských pozícií a výkonnych zbraňových systémov súvisiacich s prebiehajúcim konfliktom. 

Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Michaela Waltza si na Gmail nechával posielať tiež menej citlivé, ale potecionálne zneužiteľné informácie, ako svoj pracovný rozvrh a Ďalšie dokumenty, uviedli úradníci pod podmienkou anonymity. "Tento incident Walzta veľmi poškodil," uviedol jeden z nich. 

Odborníci sa bezpečnosť dát vyjadrili znepokojenie nad tým, že americkí odborníci na národnú bezpečnosť nepoužívajú vládnu sadu bezpečných šifrovaných systémov pre pracovnú komunikáciu, ako je JWICS - Joint Worldwide Intelligence Communications System. Najväčšie obavy však vzbudzuje používanie osobnej elektronickej pošty, o ktorej sa hovorí, že je náchylná na hackerské útoky. "Pokiaľ nepoužívate GPG, e-mail nie je šifrovaný a obsah správy môže byť zachytený a prečítaný," uviedla riaditeľka kybernetickej bezpečnosti v Electronic Frontier Foundation Eva Galperinová. 

Hovorca Rady pre národnú bezpečnosť Brian Hughes ale tvrdí, že nemá žiadny dôkaz o tom, že by Waltz používal svoj osobný e-mail. "Waltz neposielal utajované informácie na otvorený účet," povedal Hughes. Na otázku ohľadom Waltzovho zamestnanca, ktorý diskutoval o citlivých vojenských záležitostiach cez Gmail, Hughes uviedol, že zamestnanci Radi pre národnú bezpečnosť majú používať "len zabezpečené platformy pre utajované informácie." 

Chýb malo byť viac

Údajne nejde o prvé pochybenie, ktorého sa Walzt dopustil. Podľa úradníkov tiež vytvoril a viedol ďalšie chaty na aplikácii Signal, kde komunikoval s členmi kabinetu o citlivých témach, vrátane Somálska a ruskej vojny na Ukrajine. O existencii týchto skupín informoval denník Wall Street Journal. 

Verejne sa Trump za Waltza síce dôrazne postavil, ale minulý týždeň v stredu sa stretol s viceprezidentom JD Vanceom, personálnou šéfkou Susie Wilesovou a ďalšími, aby prejednali ďalší postup. O deň neskôr informoval svojich pracovníkov, že Waltza vyhodí. Bolo to hlavne z dôvodu, aby sa vyhol "skalpu liberálnych médií," uviedol jedne z vysokých predstaviteľov administratívy. 

Podľa Trumpa ale Waltz robí to najlepšie, čo môže. "Nemyslím si, že sa má ospravedlniť. Robí všetko, čo môže. To tie technológie nie sú dokonalé," povedal Donald Trump podľa webu Fox News. 

Waltz pritom v minulosti ostro kritizoval ministerstvo spravodlivosti za to, že nevznieslo obvinenie proti Hillary Clintonovej, ktorá ako ministerka zahraničia používala súkromný e-mailový serve. "Čo s tým ministerstvo spravodlivosti urobilo? Vôbec nič," napísal Waltz v júni 2023 na sociálnej sieti. FBI však používanie súkromného serveru vyšetrovala a dospela k záveru, že obvinenie z trestného činu je neopodstatnené. 

Zdielať na

Najčítanejšie správy