Jasno
10°
Bratislava
Izidor
4.4.2025
Reakcie zahraničných lídrov na americké clá: Niektorí chcú rokovať, niektorí chystajú odvetu
Zdielať na

Reakcie zahraničných lídrov na americké clá: Niektorí chcú rokovať, niektorí chystajú odvetu

Pozrite si rozhovor s ekonomickým analytikom Vladimírom Vaňom na tému amerických ciel

SVET / Rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa o zavedení nových ciel vyvolalo ostré reakcie po celom svete. Český premiér Petr Fiala ich označil za nešťastné a vyzval na jednotnú európsku odpoveď.

Nórsko a Japonsko žiadajú rokovania, Británia sľubuje pokojný, no pevný postoj. Francúzsko a Nemecko tlačia na spoločnú reakciu EÚ, Čína hrozí protiopatreniami a Brazília zvažuje všetky možnosti vrátane podania na WTO. Kanada prisľúbila odvetné clá, zatiaľ čo Južná Kórea pripravuje mimoriadne opatrenia na ochranu svojho priemyslu. Svet sa pripravuje na možnú obchodnú vojnu.

Podľa českého premiéra je Európa pripravená odpovedať

Český premiér Petr Fiala (ODS) považuje clá ohlásené americkým prezidentom Donaldom Trumpom za nešťastné a nesprávne. Neočakáva, že by mala na Česko priamy dopad, ale ich nepriamy dopad môže byť veľmi silný. Predseda vlády to dnes povedal na webe Denníka.cz. Európa je pripravená s USA rokovať, ale zároveň je pripravená jasne odpovedať, povedal Fiala ČTK.

Trumpovo oznámenie preto považuje za nesprávne a nešťastné. Ak Spojené štáty pri izolačnom rozhodnutí zostanú, tak to bude preukázateľne negatívny vplyv na celosvetový obchod a prosperitu, myslí si premiér.

Európe podľa Fialu neostáva ako na americké opatrenia reagovať. "Európa je pripravená s USA rokovať, ale zároveň je pripravená jasne odpovedať. My sme túto obchodnú vojnu nevyvolali. Postup americkej strany poškodzuje každého občana Českej republiky, a my to nemôžeme prejsť mlčaním, " povedal dnes Fiala ČTK. Dodal, že najlepšie clá sú nulové clá.

Fiala neočakáva, že by americké clá mali priamy dopad na českú ekonomiku. "Nie je úplne priame, ako to môže byť potrebné na niektoré iné krajiny, ale môže byť veľmi silný nepriamo, práve prostredníctvom vývozov, ktoré realizujeme napríklad cez Nemecko a ďalšie krajiny," upozornil premiér v rozhovore na webe Denník.cz.

Nórsko chce s USA o výške ciel rokovať, plánuje aj koordináciu s Európskou úniou

Nórsko sa bude usilovať o rokovania so Spojenými štátmi ohľadom plošných ciel, ktorých skoré zavedenie v stredu (2. apríla) oznámil americký prezident Donald Trump. Nórsky premiér Jonas Gahr Störe to dnes (3. apríla) povedal nórskej verejnoprávnej televízii NRK. Za najhorší možný scenár Oslo označilo možnosť, že by reakcia Európskej únie na americké clá negatívne ovplyvnila nórsky export do Európy. Preto sa Nórsko snaží nájsť podporu u politikov EÚ, aby tomu zabránilo.

"Je to zlá správa, je to veľmi vážne," povedal Störe televízii NRK. Trump v stredu oznámil uvalenie 15-percentného cla na tovar dovážaný do USA z Nórska, čo je súčasťou širšieho úsilia amerického prezidenta zameraného na obchodných partnerov po celom svete. "Američania hovoria, že sa tu otvára priestor na rokovania, a my toho využijeme všetkými možnými spôsobmi," reagoval nórsky premiér.

Británia chce na americké clá odpovedať v pokoji a s rozvahou

Americké clá budú mať hospodársky dopad, Británia chce ale odpovedať v pokoji a s rozvahou. Dnes (3. apríla) to podľa stanice BBC vyhlásil britský premiér Keir Starmer. K rozvážnemu prístupu vyzval aj britský minister obchodu Jonathan Reynolds, ktorý varoval pred spustením rozsiahlejšej obchodnej vojny. Reynolds tiež povedal, že jednou z najväčších obáv britskej vlády sú dopady dovozných ciel na automobilový priemysel.

"Uznávam, že sme v lepšej pozícii ako iné krajiny," povedal Reynolds. Obchodné bariéry napriek tomu označil za sklamanie a povedal, že akékoľvek narušenie svetového obchodného systému je pre Britániu hrozbou, zároveň ale povedal, že je v spojení s americkými partnermi a že ho tešia akékoľvek rozhovory o odstránení obchodných prekážok s ktoroukoľvek krajinou.

"Musíme ignorovať tých, ktorí hovoria, že máme spustiť rozsiahlejšiu obchodnú vojnu," povedal Reynolds. K rozvahe vyzval aj Starmer, podľa ktorého vláda odpovie na americký krok v pokoji. "Sme pripravení. A veľkou silou tejto krajiny je naša schopnosť zachovať chladnú hlavu, "povedal.

Čína sa postavila proti americkým clám, sľúbila protiopatrenia, píšu agentúry

Čína vyzvala Spojené štáty, aby okamžite zrušili jednostranné clá a pohrozila protiopatreniami. Uviedli to dnes (3. apríla) tlačové agentúry s odvolaním sa na čínske ministerstvo obchodu.

Na dovoz z Číny budú Američania podľa agentúr uplatňovať nové clo 34 percent navyše k 20-percentnému clu, ktoré Trump na ázijskú krajinu od svojho nástupu do funkcie už uvalil. Celková colná sadzba na dovoz z Číny vo výsledku predstavuje 54 percent.

Čína sa proti tomu rozhodne stavia a určite podnikne protiopatrenia, aby ochránila svoje práva a záujmy, uviedlo dnes ministerstvo obchodu a vyzvalo USA, aby riešili nezhody s obchodnými partnermi prostredníctvom rovnoprávneho dialógu, napísala agentúra Reuters. Čínske ministerstvo podľa agentúry AFP upozornilo, že nové americké clá "nerešpektujú pravidlá medzinárodného obchodu a vážne poškodzujú práva a záujmy" dotknutých strán.

Francúzsko na clá odpovie spoločne s EÚ, k jednotnej reakcii vyzvalo aj Nemecko

Francúzsko v spolupráci s Európskou úniou na americké clá odpovie, a to v dvoch krokoch - v polovici apríla a na konci apríla. Vyhlásila to dnes (3. apríla) podľa agentúry Reuters hovorkyňa francúzskej vlády Sophie Primasová, ktorá opäť uviedla, že európska odpoveď sa môže týkať aj digitálnych služieb.

Pre Nemecko je dôležité, aby na americké clá reagovala jednotne, zdôraznil dnes nemecký minister hospodárstva Robert Habeck. Nemecký dosluhujúci kancelár Olaf Scholz už v stredu vyhlásil, že k prosperite vedie znižovanie ciel, nie ich zvyšovanie.

"Európska sila je našou silou," povedal Habeck o tom, že moc únie spočíva v jej jednote. "Máme najväčší jednotný trh na svete. Túto silu musíme využiť," dodal premiér.

"Po desaťročia bolo naším spoločným cieľom clá znižovať - nielen v Európskej únii, ale celosvetovo - pretože vieme, že to viedlo k blahobytu a rastu. Je veľmi zvláštne, keď teraz vidíme, sa dnes postupuje naopak, " poznamenal Scholz.

Francúzsko už uviedlo, že pravdepodobná reakcia na clá oznámené americkým prezidentom Donaldom Trumpom vzíde v spolupráci s EÚ. "Očakávať možno dve odpovede. Prvá bude okolo polovice apríla, založená bude na jeho (Trumpovom) prvom útoku na hliník a oceľ, potom druhá zrejme na konci apríla s širším rozsahom produktov a služieb, " povedal Primasová.

Primasová uviedla, že Francúzsko je na túto obchodnú vojnu pripravené. Zároveň vyhlásila, že Trump sa správa ako pán sveta s imperialistickými postojmi.

Paríž si je podľa Primasovej istá, že clá povedú v niektorých oblastiach k recesii. Na dopady dovozných poplatkov upozornil aj Habeck. "Pre amerických zákazníkov to bude skôr Dňom inflácie ako Dňom oslobodenia," povedal. Odkázal tak na Trumpove slová, ktorý 2. apríl označil ako Deň oslobodenia pre americké firmy, ktoré obchodujú so zvyškom sveta a na ktoré podľa neho doliehajú nespravodlivé clá.

Japonsko vyzvalo Spojené štáty, aby odvolali nové clá, píše Kjódó

Japonsko dôrazne vyzvalo Spojené štáty, aby zrušili svoje rozhodnutie o zavedení ciel, ktoré sú v rozpore s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a poškodia globálnu ekonomiku a medzinárodný obchod. Uviedla to dnes japonská tlačová agentúra Kjódó s odvolaním sa na vyhlásenie vládneho hovorcu.

"Máme vážne obavy ohľadom toho, či sú clá v súlade s pravidlami WTO a obchodnou dohodou medzi Japonskom a USA," uviedol úrad v tlačovej správe. Povedal novinárom hovorca japonskej vlády Jošimasa Hajašu podľa agentúry AFP v reakcii na rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa uvaliť nové clá vo výške 24 percent na dovoz japonského tovaru do USA.

Nové americké clá sú "extrémne poľutovaniahodné", uviedol pred novinármi japonský minister hospodárstva, priemyslu a obchodu Jodži Muto. Podľa agentúry AFP dodal, že pri rokovaní so svojím americkým náprotivkom Howardom Lutnickom - ešte pred Trumpovým oznámením - opätovne dôrazne vyzval Washington, aby nové clá neuplatňoval proti Japonsku. Na otázku, či Japonsko prijme nejaké odvetné opatrenia, Muto odpovedal, že vláda skúma množstvo možností a zvolí tú najlepšiu cestu k ochrane národných záujmov.

Japonský premiér Šigeru Išiba prisľúbil ochranu japonského priemyslu a pracovných miest pred Trumpovými clami a krok amerického prezidenta označil za nešťastný a poľutovaniahodný. Išiba uviedol, že sa nebude zdráhať Trumpa prípadne vyzvať, aby clá prehodnotil.

Japonsko neukladá žiadne clá na dovážané osobné a nákladné autá ani na autobusy. Americkí výrobcovia automobilov sa však dlhodobo sťažujú na iné opatrenia Japonska, ktoré vnímajú ako prekážky, vrátane prísnych bezpečnostných noriem, píše denník The Straits Times.

Brazília zvažuje všetky možné kroky v reakcii na americké clá, uviedla vláda

Brazílska vláda zvažuje všetky možnosti, ako odpovedať na rozhodnutie Spojených štátov uvaliť desaťpercentné clo na dovoz z najväčšej juhoamerickej ekonomiky, uviedla dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie kabinetu. Brazílsky parlament v stredu prijal zákon predstavujúci právny rámec pre reakciu na obchodné prekážky a clá uvalené inými štátmi či ekonomickými zoskupeniami, dodala.

"Brazílska vláda vyhodnocuje všetky možné kroky na zabezpečenie reciprocity v bilaterálnom obchode, vrátane obrátenia sa na Svetovú obchodnú organizáciu, aby obhajovala legitímne národné záujmy," uviedla brazílska vláda vo vyhlásení. Ubezpečila, že zostáva otvorená dialógu, a verí, že tvrdenia USA, že clá sú recipročné, "neodrážajú realitu".

Kanadský premiér prisľúbil protiopatrenia proti americkým clám

Kanadský premiér Mark Carney prisľúbil odpovedať protiopatreniami na clá uvalené americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorá podľa premiéra "zásadne mení" medzinárodný obchod.

"Budeme proti týmto clám bojovať protiopatreniami," povedal Carney. Dodal, že americké clá na oceľ, hliník a autá "priamo postihnú milióny Kanaďanov". Predseda kanadskej vlády však uznal, že Trumpove posledné oznámenie "zachovávajú množstvo dôležitých prvkov nášho vzťahu, obchodného vzťahu medzi Spojenými štátmi a Kanadou".

Kórejský premiér nariadil mimoriadne opatrenia kvôli americkým clám

Kórejský premiér Han Duk-so, ktorý je súčasne úradujúci hlavou štátu, nariadil mimoriadne opatrenia na podporu podnikov, ktoré pocítia dopady amerických ciel, vrátane ciel na dovoz automobilov. Uviedla to dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na juhokórejské ministerstvo priemyslu.

Han na stretnutí s ministrom financií a ďalšími najvyššími predstaviteľmi požiadal ministra priemyslu, aby aktívne rokoval s Washingtonom o minimalizácii vplyvu amerických recipročných ciel. Han má popoludní viesť schôdzku so súkromným sektorom, ktorá bude prerokúvať reakciu na americké clá, dodalo ministerstvo.

Pozrite si časť z vyhlásenia Donalda Trumpa: 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy