Zomrel Rodney King (†47). Symbol rasových nepokojov v LA
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Vo veku 47 rokov zomrel v americkom štáte Kalifornia muž, ktorý stál za vypuknutí veľkých občianskych nepokojov v kalifornskej metropole Los Angeles. Rodneyho Kinga, ktorého pred 20 rokmi brutálne zbili policajti, našla jeho snúbenica mŕtveho na dne bazéna v ich dome v meste Rialto.
Mesto anjelov si koncom apríla pripomenulo 20. výročie násilných nepokojov, ktoré si vyžiadali desiatky ľudských životov a stovky zranených, čím sa zaradili medzi najnásilnejšie domáce udalosti v dejinách USA. Všetko sa to začalo práve fyzickým útokom na Kinga, ktorého štyria bieli príslušníci losangelskej polície po zadržaní na ulici surovo zbili.
Tajný videozáznam
King sa zapísal do moderných dejín Spojených štátov v marci 1991, kedy ho po automobilovej naháňačke na predmestí Los Angeles zastavili a následne na to brutálne zbili policajti. Celý incident však natočil na videozáznam náhodný svedok, bez toho aby o tom policajti vedeli.
Na zázname, ktorý už nasledujúci deň vysielali televízne stanice, bolo vidieť ako policajti používajú obušky a kopú do ležiaceho Kinga. Behom dvoch minút King utrpel jedenásť zlomenín lebky, poškodenie mozgu a ladvín.
Útok proti vtedy 26-ročnému mužovi pobúril svetovú a najmä americkú verejnosť, ktorá žiadala tvrdé potrestanie mužov zákona. Rok po incidente sa však súd nedokázal zhodnúť na treste a policajtov obvinení zbavil. Ešte v ten deň vypukli mohutné demonštrácie, ktoré prerástli do násilných potýčok s políciou.
Polícii pomáhala armáda
Státisíce ľudí si prišli vybiť hnev a frustráciu zo svojej sociálnej a ekonomickej situácie. Výsledkom štyri dní trvajúcich nepokojov bolo 54 mŕtvych, viac ako 2400 zranených a materiálne škody za takmer miliardu dolárov. Bezmocnej losangeskej polícii musela prísť na pomoc armáda. Federálny súd nakoniec dvoch zo štyroch obvinených mužov zákona uznal vinnými a poslal na 32 mesiacov za mreže
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
ISIFA