Cez šport k dobrodružstvu: Slováci predstierali, že sú atléti, aby navštívili Severnú Kóreu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Na Ukrajine zajali severokórejských vojakov
PCHOJONGJANG/ BRATISLAVA / Skupine Slovákov sa po rokoch izolácie podarilo dostať do prísne uzavretej Severnej Kórey. Ich netradičný spôsob? Vydávali sa za atlétov, aby sa mohli zúčastniť maratónu v hlavnom meste Pchjongjang, informuje portál Refresher.
Podujatie sa konalo pri príležitosti osláv narodenín zakladateľa krajiny Kim Il-songa, ktorý sa narodil v roku 1912. Pyongyang International Marathon je najväčším športovým podujatím, na ktoré režim výnimočne pozýva aj cudzincov – tentoraz prostredníctvom 200-člennej medzinárodnej delegácie, pozvanej severokórejským ministerstvom športu, informuje Refresher.
Na atlétov sa iba hrali
Medzi účastníkmi boli aj Slováci, ktorí priznali, že nemajú s behom veľa spoločného. "Hrali sme sa na atlétov, aby sme sa dostali do uzavretej krajiny. V skutočnosti sme len partička ľudí s vášňou pre cestovanie," uviedol jeden z účastníkov, Michal Mikuláš. Dodal, že niektorí z nich predtým vôbec nebehali – on sám mal pred maratónom nabehaných len niečo vyše 70 kilometrov.
Víza pre športovú delegáciu
Vďaka vízam, ktoré im boli udelené ako členom športovej delegácie, strávili v Severnej Kórei päť dní. Svoj nevšedný zážitok dokumentujú na sociálnych sieťach, kde popisujú atmosféru maratónu aj pohľad na bežný život v totalitnej krajine.
Podľa správy televízie Al Jazeera sa štart maratónu uskutočnil na ikonickom štadióne Kim Il-songa. Bežci mali jedinečnú príležitosť prebehnúť sa ulicami Pchjongjangu – pod neustálym dohľadom usporiadateľov a režimu.
Uzatvorená už päť rokov
Severná Kórea je pre bežných turistov uzavretá už viac než päť rokov. Vládne v nej tvrdý diktátorský režim pod vedením Kim Čong-una, ktorý je synom bývalého vodcu Kim Čong-ila. Skupina slovenských „bežcov“ tak využila ojedinelú možnosť nahliadnuť do jednej z najizolovanejších krajín sveta.