Postihy za priestupky už nebudú mať hranice. EÚ plánuje celoúnijné pravidlá pre vodičov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO/BRUSEL / Poslanci Európskeho parlamentu prichádzajú s novými pravidlami pre vodičov. Ak sa napríklad v Taliansku dopustíte vážneho priestupku, tak s autom tak skoro jazdiť nebudete ani na Slovensku.
Tak by mal vyzerať plošný zákaz šoférovania v celej Európskej únii. Jeho cieľom je vyhnať cestných pirátov z ciest.
Slovensko je automobilová krajina
Prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti o 50 kilometrov za hodinu, jazda pod vplyvom alkoholu, drog, či spôsobenie inému usmrtenie alebo vážne zranenie bezhohľadnou jazdou. Za takéto vážne priestupky a prečiny by ste už o 4 roky nemali šoférovať v žiadnom štáte Európskej únie. "Európsky parlament a Rada teraz formálne prijmú novú smernicu, ktorá nadobudne účinnosť 20 dní po uverejnení v Úradnom vestníku EÚ. Členské štáty budú mať štyri roky," ozrejmil Radim Dvořák, zastupujúci vedúci zastúpenia európskej komisie na Slovensku.
Takto medzinárodne trestať vodičov doteraz nebolo možné
Trestať vodičov na medzinárodnej úrovni doteraz nebolo možné. "Keď som spáchal nejaký závažný dopravný priestupok napríklad v Taliansku, tak mi mohli Talianske úrady zakázať šoférovať v danej krajine, ale pokračovať som teoreticky mohol v iných krajinách," priblížil Juraj Hrivnák, motoristický novinár.
Nový krok, znamená, že ak motorista príde o vodičské oprávnenie v jednej krajine Európskej únie, ktorá nie je krajinou vydania jeho preukazu, tak sankcia bude platná vo všetkých štátoch únie. "To znamená, že naozaj už nebudem môcť šoférovať," dodal Hrivnák.
V krajinách sú rozdielne postihy za priestupky
Presné detaily ešte nie sú známe. Vo viacerých štátoch existujú zákazy vedenia konkrétneho motorového vozidla. "Napríklad ten, kto spraví priestupok napríklad na malej motorke, tak má zakázané viesť malú motorku a nemá zakázané viesť napríklad kamión, ktorý ho živý, je živiteľ nemusí dôjsť o zamestnanie," ozrejmil Jozef Drahovský, dopravný analytik.
Niektorí sú ale voči novinke skeptickí. Dôvodom sú rozdielne postihy za konkrétne priestupky v jednotlivých štátoch. "Sú priestupky, ktoré v niektorých krajinách sú priestupky a v niektorých nie. Napríklad v Rakúsku keď idete s 0,4 promile alkoholu je to úplne v poriadku, u nás za 0,4 promile máte na 2 roky zobratý vodičský preukaz," priblížil Drahovský. "Ja si tak myslím, že každý krajina by si to mala upraviť podľa seba. Celoplošne by mali dať iba dva zákazy. A to je alkohol a drogy," povedal Stanislav Skala, predseda Únie autodopravcov Slovenska.
Zámerom spomínanej novinky je znížiť a zranení do roku 2030 na európskych cestách o 50 %.