Jasno
12°
Bratislava
Estera
12.4.2025
Americký generál: Ukrajina by mohla byť rozdelená ako Nemecko po 2. svetovej vojne
Zdielať na

Americký generál: Ukrajina by mohla byť rozdelená ako Nemecko po 2. svetovej vojne

Archívne video Archívna reportáž

Čínski vojaci v ukrajinskom zajatí

LONDÝN / Podľa neho by západné krajiny, konkrétne Spojené kráľovstvo a Francúzsko, mohli kontrolovať Ukrajinu na západ od rieky Dneper a ukrajinská armáda by bola prítomná na vytvorenej demarkančnej línii na fronte. 

Ukrajina by mohla byť v rámci mierovej dohody rozdelená na zóny ako Nemecko po druhej svetovej vojne. Navrhol to v rozhovore pre britský denník The Times americký splnomocnenec pre Ukrajinu Keith Kellogg. Podľa neho by západné krajiny, konkrétne Spojené kráľovstvo a Francúzsko, mohli kontrolovať Ukrajinu na západ od rieky Dneper a ukrajinská armáda by bola prítomná na vytvorenej demarkančnej línii na fronte. 

"Mohli by ste to urobiť skoro tak, ako sa to stalo s Berlínom po druhej svetovej vojne, kedy sme mali ruskú (sovietsku) zónu, francúzsku a britskú zónu a americkú zónu," povedal pre The Times. Denník jeho návrh premietol do mapy. 

Kellogg uviedol, že by západné jednotky mohli kontrolovať dodržiavanie mieru na západ od rieky Dneper, čím by podľa neho "vôbec neprovokovali" Moskvu. Táto rieka by zároveň mohla na juhu fungovať ako hranica medzi ukrajinským územím okupovaným Ruskom a územím, ktoré má pod kontrolou Ukrajina. "Ste na západ od Dnepru, čo je hlavná prekážka," povedal Kellogg. 

Ukrajinská armáda by bola nasadená od Záporožia cez Dneper a severozápadne smerom na Kyjev až k bieloruským hraniciam, čím by oddeľovana západné jednotky.

Pôsobila by pri tom rovnako aj na východnom brehu rieky, kde veľkú časť územia kontrolujú Ukrajinci. Boli by pri demarkačnej línii na východe krajiny. Demarkačná línia by podľa Kellogga mala na šírku takmer 15 kilometrov. Dokopy by teda mali zhruba 29 kilometrov.  Kellogg zároveň upresnil, že Spojené štáty by v rámci tohto plánu na Ukrajinu žiadne jednotky nenasadili. 

Britský denník napísal, že pokiaľ by tento plán, ktorý hovorí o prechode z prímeria na mier, vošiel do platnosti, Spojené štáty by "de facto uznali ruskú kontrolu nad územím," ktoré agresor v súčasnosti okupuje. 

Tiež poznamenal, že porovnávať Ukrajinu s Nemeckom za druhej svetovej vojny nie je presné, pretože Nemecko v tom čase bolo agresorom a malo nacistický režim a Ukrajina má demokraticky zvolenú vládu a prezidenta. Nemecko sa navyše muselo vzdať spojeneckým silám, zatiaľ čo Ukrajina by si na svoje územie pozvala západné mierové jednotky, dodal denník. 

Generál Kellogg sa neskôr ohradil voči denníku The Times s tým, že "skresľuje, čo povedal."  "Hovoril som o silách na podporu suverenity Ukrajiny po skončení paľby. V diskusiách o rozdelení som mal na mysli oblasť alebo zódy zodpovednosti pre spojenecké sily (bez amerických jednotiek). Nemal som na mysli rozdelenie Ukrajiny," napísal Kellog na sieti X dve hodiny potom, čo denník The Times zdieľal rozhovor na rovnakej sieti. 

Ruská federácia, ktorá na Ukrajinu útočí už tretí rok, akékoľvek západné jednotky na Ukrajine odmieta a varuje, že by takáto situácia mohla viesť k tretej svetovej vojne. Ukrajina aj západní predstavitelia napriek tomu zdôrazňujú, že Moskva nemá žiadne právo určovať, kto na prímerie bude dohliadať alebo koho si Ukrajina na svoje územie pozve. 

Američania sa za novej administratívy prezidenta Donalda Trumpa snažia dohodnúť prímerie na Ukrajine, čo sa zatiaľ napriek zhovievavej rétorike Washingtonu nedarí. Zatiaľ čo Kyjev americký návrh na dočasné 30-dňové zastavenie všetkých bojov prijal už pred mesiacov, Rusko ho odmietlo. Podľa Kellogga by po prímerí mali nasledovať prezidentské voľby na Ukrajine. Na Ukrajine sa však voľby konať nemôýžu, pokiaľ nebude uzavretá mierová dohoda. Ukrajinská ústava jasne hovorí, že akékoľvek voľby nemôžu prebehnúť, pokiaľ je krajina vo vojnovom stave. 

Ruská federace, jež na Ukrajinu už třetím rokem soustavně útočí, jakékoli západní jednotky na Ukrajině odmítá a hrozí, že by taková situace mohla vést ke třetí světové válce. Ukrajina i západní představitelé naproti tomu zdůrazňují, že Moskva nemá žádné právo určovat, kdo na příměří bude dohlížet nebo koho si Ukrajina na své území pozve.

Kellogg vyjednáva o mieri výhradne s Ukrajinou, pretože sa ruskému vodcovi Vladimirovi Putinovi nepáči jeho podpora napadnutej krajiny. S ruskou stranou hovorí výhradne splnomocnenec pre Blízky východ Steven Witkoff. 

Najčítanejšie správy