Európu možno čaká ďalšia migračná vlna. Tentoraz z úplne iného smeru
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Ďalšia karavána migrantov na ceste do USA
WASHINGTON / Finanční analytici registrujú prudký nárast amerických občanov, ktorí uvažujú o trvalom presídlení do Európy.
Podľa analytiko tkvie potenciál v ekonomicky aktívnych Američanoch medzi 40 až 60 rokom života, ktorí pracujú na vyšších výkonných pozíciách. Podľa webu Euronews sa príležitosť skrýva predovšetkým v pracovníkoch z odborov v digitálnej či technologickej oblasti, prípadne finančnej alebo farmaceutickej sfére.
Vo firme, ktorá pomáha Američanom s presídlením do Európy, nestíhajú v posledných dňoch dvíhať telefóny a odpovedať na otázky klientov. Potvrdila to zakladateľka spoločnosti Arielle Tuckerová. "Mám z toho dojem, že motiváciou mnohých z nich je predovšetkým skepsa týkajúca sa budúcnosti. Majú pocit, že so situáciou v ich krajine nemôžu nič urobiť, sú bezradní. Preto túžia po šanci žiť niekde inde," zhrnula svoje skúsenosti z posledného obdobia.
Od znovuzvolenia Donalda Trumpa ich spoločnosť Connected Financial Planning pravidelne vybavuje okolo 30 serióznych žiadostí každý týždeň. Jednou z tých, ktorí chcú opustiť Spojené štaty a usadiť sa v jednej z európskych krajín, je aj Julia - anesteziologička pôvodom z Ruska. "Všímam si, že mnoho imigrantov ako som ja, má po prezidentských voľbách obavy z toho, čo ich tu čaká. Asi sme citlivejší na varovné signály," povedala.
Ako upozorňuje Financial Times, Trumpov dlhodobý postoj proti imigrantom je pre mnohých z nich významným faktorom v prospech možnosti opustiť krajinu. Julia bola počas pandémie COVID-19 v jednej z newyorských nemocníc zdravotníčkou v tzv. prvej línii. Teraz si hľadá zamestnanie v jednej z farmaceutických, prípadne biotechnologických firiem v Európe.
Podobne zmýšľajúci ak ona sa združujú na fóre s názvom AmerExit na sociálnej sieti Reddit, kde si vymieňajú príbehy a rady, ako odchod z krajiny zvládnuť. Kanál má 137-tisíc užívateľov a počtom svojich členov patrí medzi prvé 2% na celej sieti.
Alex Ingrim riadi podobnú agentúru ako Tuckerová a svojim klientom pomáha napríklad s vybavovaním víz. Rovnako ako jeho kolegyňa z odboru uvádza, že k najpopulárnejším krajinám pre emigráciu zo Spojených štátov patrí Španielsko, Portugalsko, Švajčiarsko a Nemecko. Obaja zároveň vnímajú "odliv mozgov" ako veľkú príležitosť pre Európu.
Ľudia opúšťajúci New York, Los Angeles alebo San Francisco si však budú musieť zvyknúť na nepríjemnú skúsenosť. "Napríklad v Paríži sú oproti kalifornským veľkomestám platy aj tretinové," upozorňuje Ingrim s tým, že na mysli má práve pozície v technologických alebo farmaceutických firmách. "Finančná prekážka je dôvodom, prečo si to mnoho záujemcov o presídlenie do Európy nakoniec rozmyslí," dodáva.