Oblačno
20°
Bratislava
Ervín
21.4.2025
"Pokojný" víkend sa skončil. Rusko opäť útočí na Ukrajinu po veľkonočnom prímerí
Zdielať na

"Pokojný" víkend sa skončil. Rusko opäť útočí na Ukrajinu po veľkonočnom prímerí

Archívne video Archívna reportáž

Veľkonočné prímerie

KYJEV / Rusko obnovilo letecké útoky na východe a juhu Ukrajiny po skončení veľkonočného prímeria, ktoré v sobotu vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, oznámili v pondelok (21. 4.) ukrajinskí predstavitelia.

Ukrajinská protivzdušná obrana varovala pred hrozbou ruských leteckých útokov v niektorých oblastiach na východe Ukrajiny už pár minút po polnoci miestneho času, pričom postupne varovali pred možnými útokmi smerom do strednej časti krajiny. Poplach sa týkal Sumskej, Charkovskej, Záporožskej, Doneckej a Dneperskej oblasti a na viacerých miestach sa ozvali výbuchy.

Kyjevská vojenská správa v príspevku na sociálnej sieti pred piatou hodinou ráno miestneho času vyzvala obyvateľov aby sa "okamžite odobrali do úkrytov a zostali tam až do skončenia poplachu".

Výbuchy otriasli mestom Mykolajiv na juhu Ukrajiny, oznámil starosta Olexandr Sienkevyč na platforme Telegram. Gubernátor Mykolajivskej oblasti Vitalij Kim uviedol, že "nepriateľ zaútočil na mesto raketami, typ sa určuje". Nedošlo k žiadnym škodám ani obetiam na životoch.

Gubernátor Dnepropetrovskej oblasti Serhij Lysak oznámil, že ruská armáda podnikla dronové útoky v oblasti. Dodal, že bol zničený dom a požiar zachvátil potravinársky podnik v Pavlohrade, neboli hlásené žiadne zranenia.

Nečakaný oznam od Putina

Putin v sobotu (19. 4.) nečakane oznámil, že od 17.00 h do nedele 23.00 h SELČ ruská strana zastaví všetky vojenské operácie. V nedeľu (20. 4.) popoludní hovorca Kremľa Dmitrij Peskov potvrdil, že Putin nevydal nariadenie o predĺžení tohto prímeria, a preto sa jeho platnosť skončila o polnoci moskovského času.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu navrhol Rusku zastavenie útokov na väčšie vzdialenosti, ktoré cielia na civilnú infraštruktúru, a to na najmenej 30 dní.

Vzájomné obvinenia

Kyjev aj Moskva sa navzájom obviňujú z porušenia krátkodobého veľkonočného prímeria. Ukrajina v nedeľu nevydala žiadne varovania pred leteckými útokmi, avšak ukrajinské sily zaznamenali takmer 3000 porušení veľkonočného prímeria. Zelenskyj na sieti X informoval, že k najvyššiemu počtu útokov a ostreľovaniu došlo v okolí mesta Pokrovsk v Doneckej oblasti.

Ruské ministerstvo obrany v nedeľu uviedlo, že ukrajinské sily 444-krát strieľali na ruské pozície počas prímeria a zaznamenalo tiež viac ako 900 ukrajinských dronových útokov. Pri útokoch podľa Moskvy zahynulo niekoľko civilistov a bola poškodená infraštruktúra.

Gubernátor ruskej Voronežskej oblasti Alexander Gusev na Telegrame oznámil, že v noci na pondelok bol na dve hodiny vyhlásený letecký poplach v tejto oblasti hraničiacej s Ukrajinou.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy