Polojasno
16°
Bratislava
Juraj
24.4.2025
Generál Macko: Trump je slabý hráč, chce len úspech a milióny mŕtvych vo vojne sú mu ukradnuté
Zdielať na

Generál Macko: Trump je slabý hráč, chce len úspech a milióny mŕtvych vo vojne sú mu ukradnuté

BRATISLAVA / Podľa neho Trump nedokáže vyjednať mier a prílišné ustupovanie Spojených štátov amerických Rusi len využívajú vo svoj prospech.

O aktuálnej situácii na Ukrajine po ruskom útoku na Kyjev sme sa v štúdu JOJ 24 rozprávali s generálom a bývalým veliteľom výcvikového centra NATO Pavlom Mackom. 

Podľa generála Macka si Rusi zvolili útok práve na Kyjev, pretože sa snažia demonštrovať silu a využívajú všetky prostriedky na to, aby bol útok maximálne účinný a koncentrovaný. Kyjev je politicko administratívne centrum a Rusi útočili vo viacerých štvrtiach mesta. "Keď sa pozriem na tú mapu z toho, čo bolo dostupné, tak to vyzerá, že naozaj sa Rusi snažili maximálne preťažiť ukrajinský systém protivzdušnej obrany. Použili kombináciu všetkých možných druhov zbraní," povedal. 

Podľa jeho informácií použili v nočnom útoku celkovo 215 rakiet, z toho 11 bolo balistických rakiet Iskander M alebo KN23 (ide o kórejské rakety s krátkou dobou letu letiacich po vysokej krivke a okrem Patriotov ich ďalšie prostriedky PVO nedokážu zachytiť). Rusi použili aj strely s plochou dráhou letu Iskander K a rakety Kaliber. "Použili kombináciu všetkých možných dostupných prostriedkov, ktoré majú a odpaľujú ich, či už zo strategických bombardérov, z lodí, z pozemných odpaľovacích zariadení alebo z taktických lietadiel a samozrejme veľké množstvo dronov, z nich časť aj ako "návnady" na systémy PVO," vysvetlil. 

Bol to útok na civilistov

Rusi síce útočili na celé územie Ukrajiny, napríklad aj v Charkove a horelo aj v ďalších častiach Ukrajiny. Ale najviac bol útok koncentrovaný na Kyjev. Podľa generála išlo o to, aby vyvolali čo najväčší šok. "Zábery z tých objektov jasne svedčia o tom, že to nebol útok na ministerstvo obrany alebo na nejaké vojenské zariadenie. Bol to útok do civilných štvrtí, kde vlastne budú teraz Rusi tvrdiť, že tam bývala nejaká sekretárka z generálneho štábu, ale to sú nezmysly. Jednoducho, cieľom bolo vyvolať maximálny možný šok, maximálny možný chaos. Preto je to aj rozdielne a vždy to Rusi cyklicky opakujú už tri roky, že robia vždy veľké masívne vlny, lebo proti tým sa aj dobrý systém protivzdušnej obrany len veľmi ťažko bráni," uviedol Macko. 

V stredu 23. apríla sa v Londýne uskutočnili rokovania na nižšej diplomatickej úrovni. Americký minister zahraničných vecí Rubio sa ich na poslednú chvíľu nezúčastnil. Podľa Macka ide o ovplyvňovanie zo strany Ruska a vyvíjanie tlaku. "Po prvé, Rusko od nástupu Trumpovej administratívy systematicky odmieta akékoľvek prímerie aj keď Ukrajina urobila masívne ústupky a povedala, že je pripravená na akékoľvek bezpodmienečné prímerie, ktoré by potom vytvorilo podmienky na rokovanie. Toto Rusi odmietali. Potom sme tu mali krátkodobú dohodu o tom, že nebudú útočiť na strategické energetické ciele, ale aj tá bola systematicky porušovaná a expirovala v predchádzajúcich dňoch. A teraz Rusko znovu obnovilo masívne útoky, pokračuje v stupňovaní svojich požiadaviek a tu treba povedať, že ide zo strany Spojených štátov o totálne fiasko takzvaného Trumpovho plánu na ukončenie vojny za 24 hodín. Nie je schopný ho ukončiť ani za celé mesiace," zdôraznil generál. 

Podľa neho je dôvodom fakt, že Donald Trump je príliš slabý hráč, ktorý má síce v rukách karty, ako rád hovorí, ale tie karty proti Rusku nechce použiť. Trump špekuluje, že by si naklonil Rusko vo svojom ťažení proti Číne či v jeho obchodných vojnách. "Ale reálne neustále tlačí na Ukrajinu a akceptuje prakticky všetky ruské požiadavky. A to je samozrejme niečo, čo vedie k neúspechom. Naposledy, keď Zelenskyj povedal, že nemôže formálne uznať napr. anexiu Krymu, tak Mark Rubio na znak nesúhlasu nepricestoval na posledné rokovania. Ale problém je na americkej strane. Administratíva Donalda Trumpa v roku 2018 jednoznačne odsúdila anexiu Krymu a potvrdila tým predchádzajúce stanoviská administratívy Baracka Obamu," uviedol.

Donald Trump je príliš slabý hráč

Opäť zdôraznil, že Trump je veľmi slabý vyjednávač, ktorý nevie zabezpečiť to, čo sľúbil a zároveň nechce eskalovať situáciu. Osobná ambícia Trumpa, ktorý sa stále vidí a zobrazuje v úlohe mierotvorcu, má prevýšiť medzinárodné právo a aj strategické záujmy USA. "Jeho ustupovanie ruskej agresii bude mať dlhodobé dôsledky na medzinárodný poriadok vo svete a Spojené štáty nie sú ani zďaleka jediný hráč. Je to komplikovaná situácia.  Už pred Veľkou nocou naznačili, že toto má byť posledný pokus USA o sprostredkovanie a že vlastne majú aj iné priority. Ale je to taká hra, ktorá je jednostranným tlakom na Ukrajinu, namiesto toho, aby ten tlak bol na obidve strany a samozrejme primárne na agresora. Rusko sa tým pádom cíti posilnené a v podstate je mu jedno, že či Trump odíde od rokovaní a vzdá sa iniciatívy na dosiahnutie mieru. Skrátka Rusko nechce mier. Rusko chce kapituláciu Ukrajiny za pre neho výhodných podmienok," dodal Macko. 

Objavili sa informácie, že niektoré veci sa na Ukrajine dejú s tichým tolerovaním USA. Podľa Macka ide o konšpirácie, ale pôsobí to tak. "Spojené štáty sú pasívne a tým pádom si Rusko robí čo chce a vlastne to nahráva ešte aj Trumpovej argumentácii, ktorá je taká jalová. Trump chce za každú cenu úspech vo svojom takzvanom diplomatickom úsilí a je mu jedno, čo tomu prechádzalo. Je mu jedno, že na bojiskách a z radov civilistov zahynulo už viac ako milión ľudí. Že milióny ľudí trpia a že ďalšie milióny ľudí boli vyhnaní z domovov. On v podstate chce niekde dosiahnuť svoj úspech, fotografiu aj nejakú možno Nobelovu cenu mieru a ďalej ho to nezaujíma," vysvetlil a dodal, že pre Trumpa je to vzdialený konflikt a to Rusi využívajú. 

Volodymyr Zelenskyj pripomenul Washingtonu jeho vyhlásenie z roku 2018, v ktorom odmietol ruskú anexiu Krymu. Reagoval tak na predošlú kritiku amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten sa negatívne vyjadril k pomalému tempu rokovaní. Spojenci však považujú londýnske rokovania za pokrok. Podľa generála ide o patovú sitáciu a kľúč k jej riešeniu má prezident Vladimir Putin. 

Dohoda Putina s Trumpom podľa generála nerešpektuje základné záumy Ukrajiny. Rusom napríklad garantuje, že by USA uznali anexiu Krymu, čo je v priamom rozpore s deklaráciou počas Trumpovej vlády v roku 2018. Rusi dokonca požadujú zrušenie sankcií ešte z roku 2014, ktoré boli zavedené po anexii Krymu. "Je to aj o tom, že toto by vlastne negovalo celú povojnovú doktrínu, ktorá bola presadzovaná od druhej svetovej vojny a ktorá viedla ku vzniku OSN, k ženevských konvenciám, ktoré sú aktuálne masovo porušované. V doktríne stojí, že násilné vojenské operácie nemôžu viesť k anexii územia a zmene hraníc. Rokovania o usporiadaní sveta alebo rokovania o prípadných hraničných sporoch majú byť pod kuratelou OSN a rozhodne sa nemôže použiť vojenská sila," vysvetlil generál. 

Rusko dokonca vyhlásilo veľkonočné prímerie, aby ho v zápätí porušilo útokom na ukrajinskú Odesu. Prečo vôbec k takýmto aktom pristupuje a vzápätí ich ruší?

"Rusi vyhlásili krátkodobé prímerie. Oni tým chceli po predchádzajúcej kritike, kedy odmietli vlastne všetky tie prímeria a kedy Ukrajina ponúkla bezpodmienečné prímerie, chceli vyslať politický signál a propagandu, že veď aj oni sú pripravení na prímerie. Po prvé, ohlásili ho zhruba hodinu pred jeho začiatkom. Po druhé, to sa prejavilo v tom, že tie rozkazy ani vo vnútri ruských vojsk neprenikli až dole, lebo v armáde sa nevelí tak, že pozeráte televízne noviny alebo správy a podľa toho reagujete. Vy prijímate rozkazy od najbližšieho nadriadeného. Rusi v mnohých prípadoch nedokázali ani len technicky zrealizovať rozkazy k tomu, aby bolo vykonané prímerie. Takže potom dochádzalo sporadickému narušovaniu. Nemyslím si, že chceli prvoplánovo porušovať prímerie. Putin vedel, že propagačné prímerie na 30 hodín je úplný nezmysel. Skrátka nechcel ísť do veľkých pozemných operácií, v ktorých sa mimochodom v posledných týždňoch Rusom príliš nedarí. Preto aj stupňujú  raketové útoky a letecké údery na Ukrajinu, lebo tam majú predsa len prevahu.Mala to byť len taká propagačná hra, ktorá mala zaslepiť oči, kde Rusi povedali, veď aj my sme ponúkli prímerie," vysvetlil. 

Rusi útočia na čokoľvek, čo sa im zachce

Útok na Sumy, kde padla raketa na detské ihrisko, na Marhanec, kde dron vpálil do autobusu s civilistami, teraz obytné domy v Kyjeve. Rusko vždy tvrdí, že v blízkosti je nejaký vojenský cieľ, na ktorý útočilo. Ako nahliadajú medzinárodné konvencie na takéto útoky Ruska?

"Takéto útoky sú vyslovene zakázané ženevskými konvenciami a podrobnejšie o tom hovorí dodatkový protokol číslo 1 k Ženevských konvenciám o lgetiímnych cieľoch. A vy, pokiaľ máte nejaký cieľ, tak musí byť nejakým príspevkom k vojenskému potenciálu toho protivníka. To znamená aj prípadné zhromaždenie pri udeľovaní medailí, alebo to, že vojak v uniforme cestuje niekde, nie je legitímnym cieľom. Pokiaľ nie je v cieľovej ploche vojenský objekt, palebné postavenie alebo niečo také, nemáte právo útočiť na taký objekt a podľa článku 57 musíte vylúčiť prítomnosť civilistov v priestore. Naviac Rusi používajú v týchto útokoch tzv. zbrane s hromadným účinkom, nie zbrane hromadného ničenia, ale s hromadným účinkom. To sú napríklad veľké balistické rakety, ktoré majú desiatky metrov perimeter ničenia. Či sú to strely s plochou dráhou letu, alebo je to kazetová munícia. To všetko sú prostriedky, ktoré môžu byť použité výlučne na vojenskom priestore, v priestore vedenia vojenských operácií proti vojenským cieľom a nesmú byť používané v zastavaných oblastiach. Dnešný útok v noci je opäť útokom na civilnú infraštruktúru a nejaká výhovorka, ako som to naznačil, že tam býval možno nejaký dôstojník na sídlisku alebo podobne, je nezmysel," povedal a dodal, že Rusi principiálne útočia na čokoľvek, čo sa im zachce. 

Rusko vyhlásilo, že nebude rokovať s Ukrajinou o skončení útokov na civilné ciele, pretože oni predsa na civilné ciele neútočia. Ako sa teda dá v tomto kontexte čítať takáto rétorika Ruska?

"Toto je vyslovene Hlava XXII. Jednoducho sa točia dookola v bludnom kruhu. Zdôvodňujú si, že oni vlastne na nich zaútočili a tým pádom nemajú dôvod rokovať o zastavení útokov na civilné ciele. Ukrajinci na druhej strane sú odkázaní na zahraničnú podporu a sú si vedomí, že keď aj omylom zasiahnu civilný cieľ, vždy to bude mať následky na ich podporu a zdržanlivosť zo strany spojencov. Rusi nemajú problém zaútočiť na muničný sklad na území cudzieho štátu. Prečo by sa rozpakovali počas vojny útočiť na civilné ciele niekde na Ukrajine a povedia, že to boli vojenské ciele a tým to pre nich končí. Takže v tomto je to bohužiaľ veľmi ťažké. Jednoducho tu musí prísť sila. Charta OSN predpokladá práve vynútenie mieru za takýchto okolností. Ale Rusko je stály člen Bezpečnostnej rady. Momentálne aj Spojené štáty sú zdržanlivé, ktoré by ako jeden z garantov ukrajinskej nezávislosti mali takisto tlačiť viac na Rusov, ale bohužiaľ, je to niečo, čo nevieme v tomto prípade ovplyvniť. Treba sa na to pozerať triezvo, že Rusi útočia a používajú všetky prostriedky, ktoré majú k dispozícii na to, aby zlomili odpor Ukrajincov," uzavrel generál Macko. 

Najčítanejšie správy