"Všetci návštevníci sú vítaní, ale nie kvôli tomu, aby si urobili fotky. Stoja tu hodiny, modlia sa a vzdávajú úctu pápežovi. Fotenie je ale za hranicou dobrého vkusu," uviedol jeden z vatikánskych úradníkov pre The Times.
Veriaci Valerio Russo (66) opisuje, že v prvých dňoch proti ľuďom, ktorí si fotili zosnulého pápeža nikto nezasahoval. "Vo štvrtok sa to ale zmenilo. A je to dobre, máte tu predsa prejaviť úctu," hovorí.
Pri rakve teraz stojí improvizovaná ochranka aj členovia Švajčiarskej gardy, ale mnohým návštevníkom je aj to jedno. "Videla som ich pár, ktorí sa aj tak fotili, aj keď ich pracovníci upozornili, že sa vo vnútri nesmie fotiť. Robili sa, že nepočujú. Pri tom je to veľmi zrozumiteľné snáď v každom jazyku," opísala nahnevaná 56-ročá Cinzia Buccirosso.
Social media users are receiving backlash for posting smiling selfies with Pope Francis' body in his open casket.
— Collin Rugg (@CollinRugg) April 24, 2025
Some people even tried using selfie sticks but were told to put them away.
"What did surprise me is the fact that earlier we were told no photos in the Sistine… pic.twitter.com/ZWWyW8Yu8G
Situácia prekvapila aj mnohých pútnikov zo zahraničia. Manželia z Londýna sa denníku The Mirror zdôverili, že v priestoroch Baziliky Sv. Petra nemohli uveriť vlastným očiam. "Podľa nás sú telefóny na takomto mieste niečo nechutné. Polovica ľudí sa prišla pokorne rozlúčiť s pápežom, ostatní si ho fotia a niektorí dokonca robia aj selfie," opísali.
Jeden z redaktorov podľa rakúskeho denníka Kurier uviedol, že atmosféra vo Vatikáne je pre veľkú časť turistov priam nevkusná. "Namiesto sklonených hláv a modlitieb všade vidíte smartfóny. Je to tu ako na koncerte," hovorí. Ďalší z čakajúcich pre denník The Sun uviedol: "Bolo to smutné to všetko sledovať, ochranka sa snažila niektorých umravniť, ale aj tak im to nezabránilo vo fotení."