Pozostatky pápeža Františka uložili do hrobky. Želajú mu večný odpočinok
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
VATIKÁN / V sobotu 26. apríla 2025 sa v Bazilike Santa Maria Maggiore uskutočnila slávnosť uloženia pozostatkov pápeža Františka do hrobky. Počas sprievodu bol rakva s telom Rímskeho veľkňaza prenesená k miestu uloženia.
Svet sa lúči s pápežom Františkom
Pozostatky uložili do hrobu
Najväčšia rímska mariánska bazilika je od Vatikánu vzdialená asi šesť kilometrov. Rakvu preto do chrámu dopravili papamobilom, informuje TASR. Cestu, cez ktorú prechádzal pohrebný sprievod, lemovali davy veriacich, niektorí skandovali pápežovo meno.
Špeciálne upravený papamobil sprevádzala kolóna motocyklov. Sprievod po odchode z Námestia svätého Petra prekročil rieku Tiber a cez ulicu Corso Vittorio Emanuele II. pokračoval na námestie Piazza Venezia a ďalej ulicami Via del Fori Imperati a Via Merulana. Kolóna tiež prešla popri významných rímskych pamiatkach - Hrobe neznámeho vojaka, Rímskom fóre či Koloseu.
V obľúbenej mariánskej bazilike zosnulej hlavy katolíckej cirkvi je pochovaných sedem ďalších pontifikov. Františka v nej uložili ako prvého pápeža po viac ako 350 rokoch.
Bazilika Panny Márie Väčšej je jednou zo štyroch väčších (pápežských) bazilík. Napriek tomu, že sa nachádza na talianskom území, je exteritoriálnou súčasťou štátu Vatikán.
Túžbu byť pochovaný vo svojej obľúbenej mariánskej bazilike pápež vyjadril už pred niekoľkými rokmi. Chrám navštevoval pred každou zahraničnou apoštolskou cestou a pomodliť sa do nej prišiel vždy aj po návrate.
Predniesli sa modlitby a spevy
Nad jeho pozostatkami sa predniesli modlitby a spevy, sprevádzané antifónami a žalmami vyjadrujúcimi nádej na zmŕtvychvstanie a večný život. Pri samotnej tumulácii celebrant vyzval zhromaždených k modlitbe za zosnulého pápeža Františka, pričom predniesol spoločné prosby:
aby Boh oslobodil jeho dušu z moci temnôt,
aby mu vo svojej dobrote odpustil hriechy,
aby prijal jeho dobré skutky,
aby ho prijal do príbytku pokoja a svetla,
a aby mu daroval blaženosť a spoločenstvo so svätými a vyvolenými.
Následne sa zhromaždenie pomodlilo modlitbu Otče náš. Celebrant predniesol modlitbu: "Všemohúci Bože, ty si smrť nášho Pána Ježiša Krista na kríži zničil našu smrť, jeho odpočinutím v hrobe si posvätil hroby veriacich a jeho slávnym zmŕtvychvstaním si nám obdivuhodne vrátil život a nesmrteľnosť: prijmi naše modlitby za svojho služobníka, pápeža Františka, ktorý zomrel a bol pochovaný v Kristovi a očakáva blaženú nádej na zmŕtvychvstanie. Bože živých a mŕtvych, udeľ milostivo, aby ten, ktorý ťa verne poznával na zemi, ťa bez konca chválil v nebi."
Po tejto modlitbe bolo nad rakvou prednesené požehnanie večného odpočinku:
"Večný odpočinok daj mu, Pane."
"A svetlo večné nech mu svieti."
"Nech odpočíva v pokoji. Amen."
Na drevenú rakvu, v ktorej spočívali telesné pozostatky pápeža, boli vtlačené pečate kardinála camerlenga Svätej rímskej Cirkvi, Prefektúry pápežského domu, Úradu pre liturgické slávenia Najvyššieho pontifika a Kapituly Baziliky Santa Maria Maggiore.
Telo Rímskeho veľkňaza bolo potom uložené do hrobky a celebrant ho pokropil požehnanou vodou.
Na záver zhromaždení spievali mariánsku antifónu Regina caeli: "Raduj sa, kráľovná neba, aleluja. Veď toho, ktorého si nosila, aleluja, vstal z mŕtvych, ako predpovedal, aleluja. Modli sa za nás k Bohu, aleluja."
Na mieste bol notár Kapituly Liberiánskej, ktorý vyhotovil autentickú zápisnicu o vykonaní tumulácie. Tento dokument následne podpísali kardinál camerlengo Svätej rímskej Cirkvi, regent Pápežského domu, majster pápežských liturgických slávení a samotný notár.