Jasno
19°
Bratislava
Jaroslava
26.4.2025
Prehovoril muž, ktorý vnukol pápežovi Františkovi myšlienku, aby bol pochovaný v inej bazilike
Zdielať na

Prehovoril muž, ktorý vnukol pápežovi Františkovi myšlienku, aby bol pochovaný v inej bazilike

VATIKÁN / Kardinál Makrickas detailne opísal, prečo si pápež vybral baziliku Santa Maria Maggiore a prečo jeho hrob vyzerá tak jednoducho.

V piatok 25. apríla sa stretol kardinál Makrickas s novinármi v bazilike Santa Maria Maggiore, kde im priblížil pozadie toho, prečo si pápež za miesto posledného odpočinku vybral práve túto baziliku. 

Pápežská bazilika je najvýznamnejšou svätyňou zasvätenou Božej Matke, Preblahoslavenej Panne Márii. Od 5. storočia stojí táto bazilika na vrchu Esquilino (súčasná stavba). Prvá bola postavená už v 4. storočí. Bazilika teda predstavuje historickú kontinuitu od 5. storočia až po naše dni. Je to jedna zo štyroch bazilík, ktoré neboli nikdy zničené, poškodené ani vypálené. Táto bazilika predstavuje skutočnú pokladnicu umenia, spirituality a predovšetkým mariánskej zbožnosti.

Bazilika je silne spätá s jezuitskou spiritualitou, keďže svätý Ignác z Loyoly tu slávil svoju prvú svätú omšu – práve preto, že sa tu nachádzajú relikvie Svätej kolísky. Podľa tradície chcel svätý Ignác po svojej kňazskej vysviacke vo Benátkach sláviť svoju prvú omšu v Betleheme, na mieste Kristovho narodenia. Keďže z Benátok nemohol dlhší čas odísť, po roku slávil svoju prvú omšu v noci na Narodenie Pána v roku 1538 práve v tejto bazilike.

"Preto sem počas pandémie prišiel aj Svätý Otec František, aby úplne sám slávil svätú omšu pri tom istom oltári, pri ktorom slávil svätý Ignác," prezradil kardinál.

Bazilika uchováva aj obraz Salus Populi Romani – veľmi starobylú ikonu, ktorá je tiež spojená s jezuitskou spiritualitou, pretože jezuiti si túto ikonu so sebou brávali na misie. Pápež František, ktorý bol sám veľkým misionárom, navštívil množstvo krajín a chcel, aby sa jeho apoštolské cesty začínali práve v tejto pápežskej bazilike, pri obraze Salus Populi Romani.

Bazilika Santa Maria Maggiore je v priamom spojení s bazilikou San Giovanni in Laterano, ktorá je viac spätá so svätým Františkom. Tu teda máme osobitné prepojenie: na jednej strane baziliku spojenú so svätým Ignácom, zakladateľom Spoločnosti Ježišovej, a na druhej strane lateránsku baziliku, spätú so svätým Františkom, ktorý tam šiel potvrdiť svoju rehoľu a viackrát navštívil aj túto baziliku.

V tejto bazilike sa už nachádza sedem hrobov pápežov. Je tu hrob prvého františkánskeho pápeža Mikuláša IV., prvého dominikánskeho pápeža Pia V. a teraz tu bude hrob prvého jezuitského pápeža.

Ako vyzerá jeho hrob?

Svätý Otec František si osobne želal, aby jeho hrob bol v tejto bazilike. Príbeh je veľmi zaujímavý. "Pri jednom zo stretnutí so Svätým Otcom, na ktorom sa mali predložiť návrhy na zásah v Kaplnke Paoliny, som sa opýtal, či uvažoval o tom, že by bol pochovaný v tejto bazilike, keďže je tak spätá s ikonou Salus Populi Romani a mariánskou zbožnosťou. Vtedy – bolo to 13. mája 2022 – odpovedal nie, že pápeži majú byť pochovaní v bazilike svätého Petra. Ale o týždeň neskôr, 20. mája, mi zavolal do Domu sv. Marty a povedal: „Panna Mária mi povedala: priprav si hrob.“ A dodal: „Som šťastný, že na mňa Panna Mária nezabudla.“ Požiadal ma, aby som našiel vhodné miesto na jeho hrob," opísal kardinál.

Spočiatku povedal, že nechce byť pochovaný priamo v kaplnke, pretože tá je zasvätená Najsvätejšej sviatosti a ikone, a ľudia, ktorí tam prichádzajú, majú prísť modliť sa k Pánovi, uctievať si Pannu Máriu, nie pozerať sa na hrob pápeža.

"Tak sme hľadali v priestoroch baziliky a v jednej bočnej lodi sme našli miesto, ktoré zodpovedalo jeho zámeru. Nachádza sa totiž blízko Kaplnky Paoliny, teda pri Salus Populi Romani, a zároveň neďaleko Kaplnky Sforza, jednej z najstarších kaplniek – kedysi bola bazilika bez kaplniek. Bola tam niková miestnosť, kde sa uchovávali svietniky a iné predmety na službu v bazilike. Toto miesto sa nám zdalo najvhodnejšie aj z iného dôvodu – v jeho blízkosti je oltár svätého Františka. Zdalo sa nám, že toto miesto je naozaj ideálne," vysvetlil kardinál.

Keď 31. mája 2022 Svätý Otec František prišiel sem sláviť liturgiu posvätného ruženca, prešiel aj Kaplnkou Paolinou. A vtedy mu kardinál po prvý raz ukázal to miesto naživo, nie len na fotografiách. Ihneď mu povedal, že je veľmi vhodné a že sa mu páči. Následne prebehlo niekoľko stretnutí, aby sa určila konkrétna vôľa Svätého Otca o tom, ako má vyzerať jeho hrob.

"Chcel, aby jeho hrob odrážal jeho život: jednoduchosť a podstatu. Preto si želal, aby na ňom bol len jediný nápis v latinčine – Franciscus, jeho pápežské meno, jeho pektorálny kríž v zväčšenej podobe a aby náhrobný kameň pochádzal z jeho rodného kraja – teda ligúrskeho kameňa. Ako ste už videli na fotografiách, hrob bol zhotovený práve takto," dodal kardinál.

Nie je to umelecký hrob, ale jednoduchý, striedmy. Nechcel ani žiadne zásahy do štruktúry – ponechal aj pôvodnú dosku, ktorá sa nachádza nad hrobom, a tá má zároveň historickú hodnotu, pretože sa pod ňou kedysi nachádzali dvere, ktoré spájali baziliku s pápežským apoštolským palácom. Áno, aj bazilika Santa Maria Maggiore mala vlastný pápežský palác, ktorý sa nachádzal vedľa – tam, kde dnes môžete vidieť žltú budovu. V tomto paláci bývali štyria pápeži.

Tieto dvere teda spájali baziliku s pápežským palácom. V stredoveku sa hovorí, že nad týmito dverami bola umiestnená ikona Salus Populi Romani. Neskôr bola premiestnená do stredu baziliky, do jedného výklenku. Spočiatku boli v strede dva výklenky – jeden s relikviami Svätého kríža a druhý s relikviami Salus Populi Romani. Keď pápež Pavol V. postavil Kaplnku Salus Populi Romani, ikona bola premiestnená práve tam, a od roku 1613 sa tam nachádza dodnes.

"Toto je stručne história a významy, ktoré vysvetľujú, prečo je hrob taký, aký je. Pre jeho jednoduchosť – lebo aj jeho život bol jednoduchý, striedmy – chcel, aby aj jeho hrob niesol ten istý odkaz, aby nešlo o príliš umelecký hrob," povedal kardinál.

Tieto isté detaily môžeme nájsť aj v jeho testamente… Nechcel ich tam pre to, že by mu na hrobe záležalo, ale preto, že chcel, aby všetko rešpektovalo spôsob, akým žil. "Vidím v tom istú kontinuitu – od rozhodnutia nebývať v Apoštolskom paláci, ale v Dome sv. Marty, až po to, že aj jeho život sa končí na inom a jednoduchom mieste. Nie preto, že Apoštolský palác by bol zlý, ale preto, že on taký bol – taká bola jeho osobnosť," uzavrel.

V nedeľu 27. apríla o 16.00 hod. prídu do baziliky všetci kardináli – celé kardinálske kolégium ako jeden celok – prejdú Svätou bránou, zastavia sa pri hrobe pápeža Františka na osobnú modlitbu, potom vstúpia do Kaplnky Salus Populi Romani a zotrvajú na modlitbe vešpier 2. veľkonočnej nedele – Nedele Božieho milosrdenstva. Toto podujatie nie je uvedené v oficiálnom kalendári, nepatrí medzi liturgické podujatia organizované liturgickým úradom, ale bolo zorganizované samotným kardinálskym kolégiom a bazilikou.

Najčítanejšie správy