Vatikán zrejme úmyselne porušil protokol. Zelenského usadili vpredu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Volodymyr Zelenskyj nemal pôvodne sedieť na pohrebe vpredu
VATIKÁN / Podľa protokolu za prítomnými panovníkmi nasledujú ostatné hlavy štátov, ktoré majú byť usadené v abecednom poradí na základe názvov ich štátov vo francúzštine.
Pri úmrtí pápeža Františka sa svetoví lídri a významní hodnostári odovzdali do rúk vyššej moci - vatikánskym plánovačom pohrebov. Lídri vrátane Volodymyra Zelenského, Donalda Trumpa, Sira Keira Starmera a Emmanuela Macrona boli usadení na sedadlách, ktoré sa opisujú aj ako „majstrovský plán“ pri zoskupení „veľkých eg“.
Hoci sa špekulovalo, že Trump bude sedieť v treťom rade, čo by pravdepodobne považoval za urážku, americký prezident sa na bohoslužbe ocitol vpredu a uprostred. Okrem Trumpa a prvej dámy Melanie sa v prvom rade nachádzali aj írsky prezident Michael D. Higgins, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý na poslednú chvíľu odcestoval, aby sa mohol zúčastniť, a argentínsky prezident Javier Milei, ktorému bolo pridelené prvé miesto. Milei sa ocitol najbližšie k pápežovej skromnej drevenej rakve, pretože František je pôvodom Argentínčan. Píše Daily Mail.
Najvyšší predstavitelia krajín prišli na pohreb pápeža Františka
Ďalej nasledovalo Taliansko, keďže pápež je zároveň rímskym biskupom. Taliansky prezident Sergio Mattarella a jeho dcéra Laura obsadili miesta vedľa argentínskeho prezidenta. Hneď za ním sedel taliansky premiér Georgia Meloni.
Ruka v ruke s talianskym prezidentom pánom Mattarellom medzitým stáli vedúci predstavitelia krajín ako Albánsko a Angola. Zdá sa však, že Zelenskému sa dostalo osobitného zaobchádzania, aby mu zabezpečili miesto v prvom rade - keďže pôvodne mal byť viac vzadu.
Princ William stál bok po boku s Olafom Scholzom, nemeckým kancelárom, dva rady za Javierom Mileiom a jeho sestrou Karinou. Wiliam sa zúčastnil na pohrebe v mene svojho otca kráľa Karola III.
Pokiaľ ide britského premiéra Keira, ten sa musel uspokojiť s niekoľkými radmi vzadu vedľa manželky Victorie ako hlava vlády, a nie hlava štátu - rovnako ako Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie. Myšlienka, že Spojené kráľovstvo a iné krajiny boli odstrčené alebo posunuté na nižšie priečky, však nie je celkom pravdivá - keďže vatikánski plánovači sa pri určovaní poradia snažili uplatniť diplomaciu.
Vatikánsky zasadací poriadok pre hodnostárov, ktorí sedia priamo oproti vysokým duchovným, uprednostňuje vládnucich monarchov a hlavy štátov pred hlavami vlád: prezidenti, králi a kráľovné sú pred premiérmi.
Ale aj v tomto prípade existuje poradie, ktoré je nad rámec priority. Napriek tomu, že Vatikán označil latinčinu a taliančinu za svoje úradné jazyky, usporiadal svoj zasadací poriadok podľa francúzskej abecedy. Toto poradie bolo zvolené preto, lebo vďaka historickej moci Francúzska na celom kontinente, sa francúzština stále považuje za jazyk európskej diplomacie.
Spojené štáty sa tak stali les États-Unis, Nemecko sa stalo Allemagne, čím sa posunulo na začiatok radu, a Spojené kráľovstvo sa dostalo viac dozadu pod Royaume-Uni. To vysvetľuje, prečo sa Trump ocitol v popredí medzi približne 50 hlavami štátov a prečo sa šéfovia vlád - ako napríklad sir Keir - ocitli viac vzadu, na miestach, ktoré by sa za iných okolností mohli považovať za „lacné miesta“.
Nevysvetľuje to však, prečo sa prezident Zelenskyj ocitol v prvom rade napriek tomu, že názov Ukrajiny zostáva vo francúzštine rovnaký. Spolu so svojou manželkou sa ocitol niekde medzi Francúzskom a Írskom, čím sa porušili protokolárne pravidlá.
Vatikán na žiadosť denníka The Telegraph o komentár nepoprel, že to tak bolo. Hovorca Matteo Bruni povedal: „Myslím si, že obsadili voľné miesto.
Mohlo ísť o symbolické gesto?
Pápež František bol kritizovaný za postoj k Ukrajine, keďže v jednom zo svojich príhovorov navrhol, aby krajina vztýčila bielu vlajku a nikdy nahlas nepovedal, že Vladimir Putin je agresor.
Kardinál Vincent Nichols, predstavený katolíkov v Anglicku a Walese, povedal, že organizátori pohrebu sú dobre zvyknutí na citlivé otázky spojené s takýmito veľkými udalosťami. V rozhovore pre tlačovú agentúru PA v Ríme pred pohrebom povedal, že pohreb bude „bezpochyby ďalším majstrovským dielom scénického manažmentu, keď vezmeme do úvahy tých štátnych predstaviteľov, ktorí majú vysoké mienky o svojej dôležitosti“.
Dodal: „Oni sú vlastne géniovia pri zvládaní týchto veľkých udalostí. Myslím si, že to robia už od čias, keď cisári vládli Rímu - že vedia, ako sa vysporiadať s veľkým egom. A myslím si, že každý vodca národa, ktorý sem v sobotu príde, odíde domov primerane spokojný."
Priestor sa našiel aj pre ďalšie významné osobnosti, ktoré sa chceli zúčastniť, ako napríklad bývalý americký prezident - a celoživotný katolík - Joe Biden, ktorý prišiel s manželkou Jill. Sedeli asi päť radov za Donaldom Trumpom a jeho manželkou Melaniou.