Jasno
10°
Bratislava
Jaroslav
27.4.2025
Svet sa rozlúčil s pápežom Františkom. Kardinálov čaká výber novej hlavy cirkvi
Zdielať na
Jakub Prok
Jakub Prok
redakcia/PEN
redakcia/PEN
Zahraničie

Svet sa rozlúčil s pápežom Františkom. Kardinálov čaká výber novej hlavy cirkvi

Vo Vatikáne bol redaktor TV JOJ Jakub Prok

VATIKÁN / Pápež František, prvý latinskoamerický pápež v dejinách, bol v sobotu (26. 4.) pochovaný v bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme. Na poslednej rozlúčke sa zúčastnili stovky tisíc veriacich. Cirkev sa teraz pripravuje na voľbu jeho nástupcu, ktorá sa odohrá v prísnom utajení za múrmi Sixtínskej kaplnky.

Pápež František bol v sobotu pochovaný v bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme. Krátky neverejný obrad nasledoval po dopoludňajšej asi dvojhodinovej omši na Svätopetrskom námestí, na ktorej sa podľa Vatikánu zúčastnilo asi štvrť milióna ľudí. Ďalších okolo 150-tisíc ľudí sprevádzalo hlavu katolíckej cirkvi na poslednej ceste v uliciach Ríma.

František stál na čele katolíckej cirkvi od marca 2013

Okrem iného bol prvým pápežom z amerického kontinentu. Narodil sa v argentínskom Buenos Aires ako Jorge Mario Bergoglio. Zomrel vo Vatikáne v Dome svätej Marty na Veľkonočný pondelok 21. apríla 2025 na mozgovú mŕtvicu. Mesiac predtým bol prepustený z nemocnice, kde strávil päť týždňov a kde bojoval s obojstranným zápalom pľúc.

Čo bude ďalej?

Cirkevní predstavitelia zvyčajne potrebujú dva až tri týždne na zvolenie nového pápeža po úmrtí jeho predchodcu. Podľa talianskych médií by sa konkláve mohlo začať medzi 5. a 10. májom.

Zložitý proces, prepletený starobylými tradíciami, náboženskými obradmi a aj politikou, prebieha za zatvorenými dverami Sixtínskej kaplnky. Zúčastňujú sa ho kardináli mladší ako 80 rokov, ktorých je momentálne 135. Voľba sa tradične začína rannou svätou omšou v Bazilike svätého Petra.

Kardináli nesmú porušiť pravidlá

Počas konkláve sú kardináli úplne odrezaní od vonkajšieho sveta a nemajú povolený žiadny kontakt s médiami. Porušenie prísnych pravidiel tajnosti môže viesť až k exkomunikácii. Kardináli zapisujú meno kandidáta na lístok, pričom nesmú hlasovať sami za seba.

Na zvolenie pápeža je potrebné dosiahnuť dvojtretinovú väčšinu hlasov. Ak sa to nepodarí, hlasovanie sa opakuje až štyrikrát denne. Pred každým hlasovaním sa kardináli spoločne modlia.

Ak nový pápež nie je zvolený, čierny dym stúpajúci z komína Sixtínskej kaplnky signalizuje neúspech. Biely dym naopak ohlasuje, že cirkev má nového pápeža – farbu dymu upravujú pridaním špeciálnych chemikálií.

Kým kardináli prechádzajú náročným a tajným procesom voľby, veriaci na celom svete čakajú, kedy sa z komína Sixtínskej kaplnky zjaví biely dym, ktorý oznámi, že cirkev má nového pápeža.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy