Čína chce zrušiť sankcie voči europoslancom, medzi nimi aj Miriam Lexmann
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pozrite si archívne štúdio o Číne zavalenej clami
BRUSEL / PEKING / Čína plánuje zrušiť sankcie voči piatim súčasným a bývalým poslancom Európskeho parlamentu (EP), ktorí kritizovali porušovanie ľudských práv v krajine. Medzi sankcionovanými osobami je aj slovenská europoslankyňa Miriam Lexmann (EPP/KDH). Portál Politico o tom napísal v stredu s odkazom na vysokopostaveného predstaviteľa europarlamentu, píše TASR.
Predsedníčka EP Roberta Metsolová má túto informáciu oficiálne oznámiť lídrom politických frakcií počas neverejného stretnutia v stredu, doplnil zdroj pod podmienkou anonymity. Minulý týždeň Metsolovej hovorca oznámil, že rokovania medzi EP a čínskou vládou o zrušení sankcií sú „v záverečnej fáze“. Tento krok by mohol odblokovať dlhodobo pozastavené obchodné rozhovory medzi dvoma globálnymi veľmocami.
Odborníci vnímajú potenciálne zmiernenie sankcií Číny voči europoslancom ako snahu získať si priazeň bloku uprostred neistoty vytvorenej colnou politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podľa stanice Deutsche Welle (DW) je však nepravdepodobné, že by sa obnovila zmrazená investičná dohoda, ktorú strany podpísali na konci roka 2020. Kroky Trumpa ale podnietili Európsku úniu k naštartovaniu obchodných rokovaní s krajinami po celom svete.
Čína podľa europoslancov nesmie zostať bez kontroly
Europoslanci podľa Politica nezmiernili svoju kritiku Číny a tvrdia, že agresívna obchodná a priemyselná politika prezidenta Si Ťin-pchinga a porušovanie ľudských práv nesmú zostať bez kontroly. Predseda Výboru EP pre medzinárodný obchod (INTA) Bernd Lange nedávno skonštatoval, že čínski partneri síce majú zelenú, bezproblémovým obchodným vzťahom medzi EÚ a Čínou však stále bráni mnoho prekážok. "Sme veľmi znepokojení priemyselnou politikou Číny, ktorá vedie k narušeniu trhu a vytvára nadmerné kapacity, ktoré zaplavujú svetový trh," spresnil.
"Zrušením sankcií sa fakty nemenia," poznamenal francúzsky europoslanec Raphaël Glucksmann, na ktorého Peking uvalil spomínané sankcie. "Hovoríme o masových deportáciách, systematickej nútenej práci, krutostiach voči Ujgurom, brutálnych represiách a porušovaní ľudských práv v Hongkongu, hrozbách, zasahovaní a zastrašovaní Taiwanu a mnohých ďalších závažných porušeniach ľudských práv," doplnil.
Čína uvalila v roku 2021 sankcie aj na slovenskú europoslankyňu Miriam Lexmann, ďalej Ilhana Kiučiuka, Reinharda Bütikofera či Michaela Gahlera. Hovorca čínskej misie pri EÚ nereagoval na žiadosť o vyjadrenie.