Mocenský boj v Severnej Kórei. Armáda mení tváre
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Vo vedení komunistickej Severnej Kórei zrejme zúri mocenský boj. Jeho najnovšou obeťou sa mal stať tamojší šéf armády. Ri Jong-ho zastával viaceré popredné funkcie v rámci ozbrojených síl, ale aj politického vedenia krajiny. Odstúpiť mal podľa oficiálnych správ zo zdravotných dôvodov. No niektorí zahraniční analytici varujú, že odišiel v rámci "čistiek", aby súčasný vodca Kim Čong-un len zvýšil svoju moc...
Neupresnené zdravotné problémy
69-ročný Ri Jong-ho stál na čele armády od roku 2009 a len donedávna bol považovaný za blízkeho spojenca mladého severokórejského lídra a kľúčovú postavu, ktorá Čong-una podporila počas procesu predávania moci. Sprevádzal ho tiež na pri návštevách vojenských základní. Dôvodom jeho odstúpenia podľa oficiálnej tlačovej agentúry stalinistického režimu je bližšie neupresnené ochorenie.
"Čistky" v armáde...
Zároveň bol vymenovaný jedným z vicemaršálov severokórejskej armády nie príliš známy generál Hjon Jong-čo, čo vyvolalo špekulácie o tom, či má nahradiť odvolaného Ri Jong-hoa.
Aké dopady budú mať tieto zmeny na vzťahy so susednou Južnou Kóreou, v ktorej je rozmiestnených okolo 28 000 amerických vojakov, sa dá len ťažko odhadnúť. Severná Kórea má totiž jednu z najväčších armád na svete, jadrový a raketový program.
Jadrová hrozba z KĽDR?
Navyše medzinárodné spoločenstvo vyjadrilo obavu, že KĽDR sužovaná vážnymi hospodárskymi problémami pracuje na získaní jadrových zbraní. Podľa Pchjongjangu jadrové zbrane krajina potrebuje kvôli nukleárnej hrozbe z USA, ale praje si sa ich vzdať v rámci medzinárodnej dohody. Šesťstranné jednania o severokórejskom jadrovom programe sú od decembra 2008 v slepej uličke...
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
ISIFA