VIDEO: Masaker v JAR. Po streľbe polície do štrajkujúcich 34 mŕtvych!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
34 mŕtvych a 78 zranených si vyžiadal štvrtkový stret medzi policajnými zložkami a štrajkujúcimi baníkmi v juhoafrických platinových baniach Marikana neďaleko Johannesburgu.
REPORTÁŽ NIE JE VHODNÁ PRE MALOLETÝCH A MLADISTVÝCH!
Prvú oficiálnu bilanciu krviprelievania dnes podľa agentúry AFP oznámila šéfka národnej polície. Policajti vraj museli siahnuť po zbraniach, aby sa ochránili pred útočiacimi a ozbrojenými demonštrantmi. Dohromady zadržali 259 ľudí.
Baníci vyzbrojení mačetami a tyčami
Štrajk v bani najväčšieho producenta platiny na svete Lonmin sa začal pred vyše týždňom. Baníci požadujú zvýšenie platov. Policajti začali na baníkov, ktorí boli vyzbrojení mačetami a železnými tyčami, strieľať vo štvrtok popoludní po tom, ako sa asi 3 tisíc štrajkujúcich odmietlo rozísť po ultimáte od zamestnávateľa, aby opäť obnovili pracovný proces. Lonmin im zároveň pohrozil hromadným prepúšťaním.
Najprv vodné delá, slzný plyn a potom streľba
Podľa spravodajského servera BBC išlo o jednu z najkrvavejších policajných operácií od konca rasistického režimu apartheidu v JAR v roku 1994. Odborový Národný zväz baníkov informoval o 36 obetiach. Úrady okolnosti incidentu vyšetrujú. Miestny novinár uviedol, že polícia najprv použila vodné delá a slzný plyn, aby štrajkujúcich rozohnala. Potom sa ale údajne ozvala streľba, ktorá trvala asi dve minúty.
Hovorca polície Dennis Adriao sa vyjadril, že poriadkové sily nemali na výber: "Polícia bola podlým spôsobom napadnutá skupinou, ktorá použila najrôznejšie zbrane, vrátane tých strelných." Upozornil aj na to, že incidentu predchádzalo niekoľkohodinové vyjednávanie, ktoré ale nikam neviedlo.
Akcie spoločnosti klesli o 13 percent
Štrajk v bani Marikana donútil spoločnosť Lonmin zastaviť produkciu v celej krajine. Spoločnosť uviedla, že za čas protestu sa jej ťažba prepadla o 15 tisíc uncí platiny a pravdepodobne sa jej nepodarí splniť celoročný plán na vyťaženie 750 tisíc uncí vzácneho kovu. Od začiatku štrajku sa akcie spoločnosti Lonmin prepadli o 13 percent.
Šokovaný prezident Jacob Zuma
Prezident JAR Jacob Zuma uviedol, že ho "nezmyselné násilie šokovalo" a požiadal predstaviteľov bezpečnostných zložiek, aby pri stíhaní ľudí zodpovedných za krviprelievanie urobili všetko, čo je v ich silách. JAR je od skončenia apartheidu a od prvých slobodných volieb pre všetkých v roku 1994 podľa agentúry Reuters chápaná ako príklad stability.
Analytik Daniel Silke ale agentúre AFP povedal, že životy obyčajných ľudí sa v posledných rokoch zmenili iba minimálne a vláda na túto frustráciu nedokázala reagovať. Štvrtkové krviprelievanie vraj iba odzrkadľuje veľké sociálne napätie v krajine, ktoré ovplyvňuje aj rivalita medzi odborovými zväzmi.
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
isifa