Voľby v USA? Nič komplikovanejšie byť nemôže...
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Volebný systém v USA je jedným z najkomplikovanejších a najsofistikovanejších na svete. Ide o väčšinový systém, vďaka ktorému v rámci jednotlivých štátov víťaz berie všetko. To znamená, že boj o kreslo v poradí už 44. prezidenta USA rozhodnú veľké štáty, pretože disponujú veľkým počtom voliteľov. Naposledy na to doplatil demokrat Al Gore - aj napriek tomu, že mal o takmer pol milióna hlasov viac ako súper George W. Bush, prehral...
Vždy november, vždy utorok
Zvláštnosti amerického volebného systému majú svoju históriu: posledná zásadná reforma sa uskutočnila v roku 1804. Dodnes preto cítiť duch 19. storočia. Počnúc dátumom volieb, konajúcich sa vždy v utorok po prvom novembrovom pondelku.
Museli sa konať vždy v novembri, pretože úroda bola uskladnená a počasie stále vhodné na povolenie jázd po neupravených blatových cestách. A v utorok preto, aby nik nemusel odovzdávať hlas v pokojnú nedeľu. 1. november tiež nepripadal do úvahy kvôli Sviatku všetkých svätých.
Rozhodujú volitelia a 3 štáty
Nemožnosť priamej voľby prezidenta tiež súvisí so situáciou v USA pred 200 rokmi. V tom čase to nebolo možné z logistických dôvodov. Preto sa Američania rozhodli pre systém voliteľov, ktorí majú vlastne voľný mandát, teoreticky by mohli slobodne rozhodovať, ktorému kandidátovi dajú svoj hlas.
Počet voliteľov závisí od veľkosti federálneho štátu, najmenej však musia byť traja. Ich celkový počet 538 znamená, že víťazom volieb sa stáva ten kandidát, ktorý získa aspoň 270 hlasov od voliteľov. Tí sa zídu v decembri, aby odovzdali svoje hlasy a poslali ich do Washingtonu. Výsledok volieb formálne oznámia v januári.
Od roku 1960 sa ešte žiadnemu kandidátovi nepodarilo dostať do Bieleho domu bez toho, aby zvíťazil najmenej v dvoch z trojice štátov Ohio, Pennsylvánia a Florida.
Voliť môže aj bezdomovec
V niektorých častiach USA môže voliť aj človek bez akýchkoľvek osobných dokladov - môže to byť aj bezdomovec bez trvalého pobytu, musí len poznať rok svojho narodenia, netreba však deň ani mesiac.
V niektorých štátoch únie zákon vyžaduje predloženie osobného dokladu s fotografiou alebo dvoch osobných dokladov bez fotografie, ale napríklad v Novom Mexiku stačí, ak volič uvedie svoju adresu, meno a rok narodenia. V prípade, že ide o bezdomovca - treba ulicu, na ktorej sa zdržuje. Podľa toho sa určí, v ktorom okrsku odovzdá hlas.
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
ISIFA