Sťahovanie z Bruselu do Štrasburgu. Špás za 180 miliónov eur
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
25 nákladiakov, asi 4 tisíc zamestnancov administratívy a vyše 700 europoslancov. Toto všetko sa každý mesiac na jeden týždeň presúva z Bruselu do Štrasburgu na plenárne zasadnutie. Celý tento cirkus stojí ročne asi 180 miliónov eur a viacerí poslanci ho chcú nadobro zrušiť.
Budova európskeho parlamentu v Štrasburgu je väčšinu roka prázdna. Na jeden týždeň v mesiaci sa do nej ale nahrnú poslanci a ostatná agenda. To si však vyžaduje množstvo logistiky, ale aj náklady. V časoch, keď sa prepúšťa ako na bežiacom páse a nikto nevie, čo bude, príde každému súdnemu tvorovi jasné, že pendlovanie europoslancov z Bruselu do Štrasburgu je nezmyselné.
Kozlík: Nezmyselné cestovanie hore dole
Najnovšie už aj samotným politikom, prišli s iniciatívou ukončiť tento cirkus. "Je nezmyselné cestovať hore dole," myslí si europoslanec Sergej Kozlík. "Štrasburg treba ctiť, ako mesto zmierenia, ale v časoch krízy, ci by netrebalo od tohto honoru ustúpiť," domnieva sa europoslankyňa Anna Záborská.
A to je aj malý problém. Štrasburg ležiaci na nemecko-francúzskych hraniciach symbolizuje povojnové spojenie Európy. Keby europoslanci aj chceli, nerozhodujú o zmene alebo zrušení sídla. Rozhoduje o tom jednohlasne rada ministrov. Je preto ťažko predstaviteľné, žeby sa ho Francúzi vzdali a to nie len pre symboliku mieru.
Ktoré sídlo zrušiť?
Europoslanci sú za zrušenie večného pendlovania aj z logistických dôvodov.
Každý mesiac si 754 europoslancov zbalí svoje veci do krabice a hajde do Štrasburgu. Stále je však otázkou, že ktoré sídlo zrušiť. Pre Brusel hovorí blízkosť ostatných inštitúcií, pre Štrasburg práve symbol zmierenia a demokracie.
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
SITA