KĽDR varovala, že vypovie prímerie, ktorým skončila kórejská vojna
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
PCHJONGJANG / Severná Kórea v utorok varovala, že kvôli sankciám a prebiehajúcemu spoločnému vojenskému cvičeniu Južnej Kórey a USA vypovie prímerie, ktoré ukončilo kórejskú vojnu z rokov 1950-53. Informovala o tom severokórejska štátna tlačová agentúra KCNA.
Vrchné velenie severokórejskej armády učinilo toto prehlásenie krátko po tom, čo sa objavili správy, že USA a najbližší spojenec Pchjongjangu Čína sa dohodli na návrhu rezolúcie Rady bezpečnosti OSN o nových sankciách, ktoré mali potrestať KĽDR za jej februárový, v poradí už tretí jadrový test.
Očakáva sa, že USA návrh, posilňujúci minulé sankcie prijaté po predošlých jadrových testoch KĽDR v rokoch 2006 a 2009, predloží na utorkovom zasadnutí Rady bezpečnosti. Existuje taktiež možnosť, že tento návrh bude schválený ešte v marci.
Tŕňom v oku spoločné manévre
Tŕňom v oku Severnej Kórei sú taktiež spoločné manévre, ktoré každoročne robia Soul a Washington. Tento rok spoločné pozemné, námorné a letecké cvičenie začalo 1. marca a podľa plánu by malo trvať až do 30. apríla. Akcie sa účastní približne 10 000 amerických vojakov a 200 000 príslušníkov juhokórejskej armády. Napriek tomu, že spojenci každý rok opakujú, že manévre sú obrannej povahy, KĽDR ich vždy odsúdi ako nácvik americkej invázie na Sever s cieľom zvrhnutia komunistického režimu.
KĽDR sa vyhráža zrušením prímeria
Severná Kórea uviedla, že Washington a ďalšie krajiny siahajú ďalej než k ekonomickým sankciám a uchyľujú sa k otvorenej agresii a vojenským činom. Z tohto dôvodu KĽDR varuje, že k 11. marcu zruší prímerie, ktorým skončila kórejská vojna. "Kórejské prímerie prehlásime za úplne neplatné," citovala z armádneho prehlásenia agentúra KCNA. "Vojenské cvičenia robené Spojenými štátmi a bábkovým juhokórejským režimom sú systematickým ničením kórejského prímeria," píše sa v prehlásení.
Kórejská vojna z rokov 1950 - 53 skončila iba prímerím, nie podpísaním riadnej mierovej zmluvy. Zúčastnené strany zostávajú doposiaľ de facto vo vojnovom stave. Začiatkom februára Severná Kórea uskutočnila ďalší z testov jadrovej zbrane.
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
SITA