Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Klaus a Gašparovič si odovzdali vyznamenanie
Zdielať na

Klaus a Gašparovič si odovzdali vyznamenanie

BRNO / Prezidenti Slovenskej a Českej republiky Václav Klaus a Ivan Gašparovič si v stredu v brnenskej vile Tugendhat odovzdali najvyššie štátne vyznamenie. Klaus udelil Gašparovičovi Rád bieleho leva 1. triedy, Gašparovič odchádzajúcemu prezidentovi zase Rád bieleho dvojkríža 1. triedy.

Ocenenie si prezidenti odovzdali v obývačke vily, ktorú preslávil svojim bestsellerom Sklenená izba britský spisovateľ Simon Mawer. Obaja pritom hovorili o vynikajúcich susedských vzťahoch medzi Českou republikou a Slovenskom. Dobré vzťahy pretrvávajú aj po rozpade Československa. Každý z nich pritom upozornil na to, akú významnú úlohu obaja v týchto vzťahoch zohrávajú.

"Myslím si, že sme spolu za posledných desať rokov prežili a vykonali veľa vecí, ktoré boli v prospech našich krajín," uviedol Klaus. Gašparovič sa zmienil aj o zložitých vyjednávaniach, ktoré sprevádzali pred rokmi rozdelenie Československa. Uviedol, že neboli jednoduché, ale boli veľmi dôležité.

Taktiež pripomenul, že Československo sa dokázalo, na rozdiel od niektorých iných európskych krajín, rozdeliť veľmi pokojnou cestou. Obe krajiny si tak získali rešpekt v zahraničí. "Medzi oboma krajinami sú dobré vzťahy a som rád, že to tak chápu aj ich občania," doplnil slovenský prezidetn. Je presvedčený, že spolupráca bude pokračovať aj v budúcnosti.

Rád bieleho kríža, ktorý udeľuje hlava slovenského štátu, dostal v roku 2003 aj Václav Havel. Držitelmi tohto rádu sú aj dánska kráľovná Margrethe II, bývalý generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer alebo bývalý poľský prezident Lech Kaczynski.

Rád sa zväčša udeľuje občanom iných štátov, a to napríklad za zásluhy o všestranný rozvojm vzťahov so Slovenskom. Naproti tomu Rád bieleho leva prezident ČR udeľuje nielen mimoriadnym osobnostiam zo zahraničia, ale aj občanom Českej republiky. Jeho držiteľmi sú napríklad Alžběta II., španielsky kráľ Juan Carlos I., bývalý francúzsky prezident Jacques Chirac či bývalý prezident USA Bill Clinton.

Brnenská vila Tugendhat je zapísaná na zozname pamiatok UNESCO a pre česko-slovenské vzťahy je symbolickým miestom. Práve v nej sa v lete 1992 tehdajší predseda českej vlády Václav Klaus dohodol so Vladimírom Meščiarom na rozdelení Československa k 1. januáru 1993.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

ISIFA

Súvisiace články

Najčítanejšie správy