Terorizmus nie je iba slovo. Tu je vysvetlenie...
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Jeden z najväčších odborníkov pre oblasť národnej bezpečnosti vyhlásil, že s terorizmom treba narábať opatrne. Na bezpečnostnej konferencii GLOBSEC tiež zaznelo, že terorizmus nezačal rokom 2001. Už desaťročia sa strieda ticho s búrkou.
Na útoky sa dá ťažko pripraviť
Pár dní po tragédii v Bostone sa v Bratislave stretli politické špičky sveta, aby sa zaoberali aj otázkou terorizmu. Bezpečnostné opatrenia boli o to prísnejšie.
"Dnes v podmienkach globalizovaného sveta, ľudia, ktorí páchajú teroristickú činnosť, sa dokážu veľmi rýchlo premiestňovať a je to výzva pre bezpečnostnú komunitu," myslí si politológ Grigorij Mesežnikov.
Jeden z organizátorov podujatia GLOBSEC, Róbert Vass, si však napriek tomu nemyslí, že by útoky v Bostone nejakým zásadným spôsobom zmenili priebeh konferencie.
Sme v Európskej únii, sme v NATO. A práve na to sa podľa expertov teroristi môžu kedykoľvek zamerať opäť.
Je to začarovaný kruh
"Cítite sa bezpečne iba dva dni po útoku v Bostone? ... No, prišiel som radšej do Bratislavy... hahaha."
Takto zavtipkoval po otázke jedného z novinárov Zbigniew Brzezinski na margo útokov. Tento bývalý poradca prezidenta USA, hneď na to zvážnel a dodal, že by bol radšej, keby v Bostone udrel mentálne chorý šialenec, než konšpiračná teória: "Pretože konšpirácie vedú k demagógii proti konšpiráciám a demagógie proti konšpiráciám môžu zvýšiť počet konšpirátorov. Je to začarovaný kruh."
Netreba ho podceňovať
Terorizmus je podľa neho slovo, s ktorým treba narábať veľmi citlivo. Deň po tomto vyhlásení sa potvrdilo, že v Bostone útočili práve oni. Na konci sedemdesiatych rokov, počas jeho pôsobenia v Bielom dome, bolo 2 tisíc teroristických útokov za jeden rok len v Taliansku.
Terorizmus nezačal rokom 2001. Už desaťročia sa strieda ticho s búrkou.
Bývalý minister vnútra Talianska a podpredseda európskej komisie Franco Frattini, si myslí, že terorizmus v žiadnom prípade netreba podceňovať. Ak si zámerne znížime riziko hrozby, že by jedného dňa teroristi zaútočili na nás, nebudeme schopní sa brániť, keď sa to naozaj stane. Ako dodal: "Žiadne krajiny nie sú imúnne v demokratickom svete. Hlavne na západe."
Téme sa venuje reportér Dárius Haraksin. INFORMÁCIE ONLINE TU.
TV JOJ