Protivládne protesty skončili brutálnym zásahom polície
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
ISTANBUL / Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan vyzval v pondelok v súvislosti s protivládnymi demonštráciami v krajine na pokoj a apeloval na občanov, aby sa nedali vyprovokovať k účasti na protestných akciách, ktorých organizátorom sú podľa jeho slov "extrémistické elementy".
Stromy vyrúbu a postavia centrum
"Buďte pokojní, toto všetko sa skončí," uviedol Erdogan na tlačovej konferencii na istanbulskom letisku, odkiaľ dnes odcestoval na oficiálnu návštevu Maroka. Premiér už viackrát vyhlásil, že vláda neodstúpi od plánov na prestavbu námestia Taksim v Istanbule, ktoré je tradičným miestom zhromaždení, a pristúpi k výrubu stromov a výstavbe nákupného centra a mešity.
Práve plány na rekonštrukciu námestia boli koncom týždňa príčinou zvolania pokojnej demonštrácie ochrancov životného prostredia, ktorá však prerástla do protivládneho protestu a rozšírila sa do ďalších miest.
Erdogan tvrdí, že protesty, ktoré sa začali akciou malej skupiny ekologických aktivistov, nemajú so stavebným zámerom nič spoločné. "Je za tým ideológia," vyhlásil Erdogan v rozhovore pre tureckú televíziu a dodal, že ich organizátorom je opozícia, ktorá nie je schopná poraziť vládnucu stranu vo voľbách a snaží sa zvrhnúť vládu iným spôsobom.
Hrozba menom Twitter
Turecký premiér poukázal na to, že jeho Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) v posledných voľbách zaznamenala nárast počtu voličov a občania odobrili aj dve vládou prekladané referendá. Podľa neho tieto fakty svedčia o tom, ako občania krajiny vnímajú AKP.
Najvplyvnejšia opozičná Republikánska ľudová strana (CHP), ktorú v roku 1924 založil legendárny Mustafa Kemal Atatürk - zakladateľ moderného tureckého štátu, poprela, že by nepokoje organizovala. Podľa nej sa na demonštráciách zúčastňujú ľudia všetkých vekových skupín a širokého politického a sociálneho spektra.
Okrem opozície vníma Erdogan ako strojcu nepokojov aj sociálne siete. "Teraz je tu hrozba, ktorá sa volá Twitter," vyhlásil. Dodal, že na ňom možno nájsť "skvelé príklady lží". "Podľa mňa sú sociálne médiá sú pre spoločnosť najväčšou hrozbou," zdôraznil.
Viac ako 500 zadržaných
Turecká polícia znovu použila slzotvorný plyn na rozohnanie skupiny demonštrantov, ktorí sa v pondelok zišli v blízkosti úradu premiéra Recepa Tayyipa Erdogana v Istanbule. Demonštranti odpovedali hádzaním kameňov, informovala súkromná tlačová agentúra Dogan.
Agentúra spresnila, že polícia v noci nadnes po potlačení protestov v Ankare zadržala viac ako 500 ľudí. Dnes ráno skupina demonštrantov v Ankare podpálila sídlo vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) a snažili sa preniknúť aj k sídlu úradu predsedu vlády.
V Izmire, treťom najväčšom meste krajiny, demonštranti v noci nadnes útočili na sídlo AKP. Polícia tam po nedeľňajších demonštráciách zadržala najmenej 300 ľudí.
Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.
SITA