Chystáte sa do Chorvátska? Dajte si pozor na priestupky!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Tento týždeň nás čakajú tropické teploty a mnohí Slováci sa už chystajú k moru do Chorvátska. Od júna však v Chorvátsku platí novela priestupkového zákona. Ak napríklad nezaplatíte pokutu v danej lehote môžete skončiť vo väzení! No a cez hranice sa nemusíte dostať, ak si v prípade nehody zabudnete vypýtať záznam o dopravnej nehode.
Zaplatiť pokutu na mieste sa oplatí...
Ak vinník v určenej lehote zaplatí dve tretiny peňažného trestu, potom sa na neho hladí, ako keby zaplatil celý peňažný trest. Ak zaplatíte pokutu chorvátskym policajtom priamo na mieste, stačí vám zaplatiť polovicu. Nesmie však ísť o pokutu vyššiu ako 2000 chorvátskych kún.
Vlani riešili v Chorvátsku priestupkové súdy dvoch Slovákov. Pri týchto tzv. "rýchlych súdoch" sa advokát neprideľuje. V prípade, že nejde o priestupok, ale závažný trestný čin, môže našinca zastupovať slovenský advokát. No len taký, ktorý je zapísaný v registri advokátov chorvátskej komory, pričom musí spolupracovať aj s advokátom chorvátskym.
"Väzobne je občan Slovenskej republiky stíhaní v prípade, že hrozí, že sa bude vyhýbať trestnému stíhaniu a preto je dôvodné podozrenie, že by mohol opustiť republiku," vysvetľuje Boris Gandel, hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR. V prípade, že takéto podozrenie nie je a nejde o závažný trestný čin, môžete stíhaní Slovák odcestovať domov, pričom na súde v Chorvátsku stačí keď bude prítomný jeho advokát. V prípade, že takéto podozrenie nie je a nejde o závažný trestný čin, môžete stíhaní Slovák odcestovať domov, pričom na súde v Chorvátsku stačí keď bude prítomný jeho advokát.
Nezabudnite si prevziať záznam o dopravnej nehode!
V prípade dopravnej nehody určite si na príslušnej policajnej stanici nezabudnite prevziať záznam o dopravnej nehode. "Bez záznamu o dopravnej nehode nebude možné prekročiť štátnu hranicu a taktiež bude potrebne predložiť ho poisťovni na Slovensku," konštatuje Denisa Baloghová, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR. Vydaju Vám ho za poplatok 20 chorvátskych kún v priebehu 2-3 dní.
Stratu dokladov treba okamžite nahlásiť!
Ak stratíte svoje cestovné doklady, musíte to nahlásiť na najbližšej policajnej stanici. "V momente, ako nahlásite stratu cestovného dokladu, stáva sa neplatným, " hovorí Denisa Baloghová, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR. "V minulom roku nahlásilo 65 Slovákov stratu cestovného dokladu," informuje Boris Gandel, hovorca MZV SR.
Ak aj svoj občiansky preukaz, či cestovný pas, predsa len neskôr nájdete, môže sa stať že sa cez hranice nedostanete.
Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.
danas