Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Manning z kauzy WikiLeaks je vinný zo špionáže
Zdielať na

Manning z kauzy WikiLeaks je vinný zo špionáže

FORT MEADE / Vojak Bredly Menning, ktorý zverejnil dokumenty týkajúce sa škandálu WikiLeaks bol uznaný vinným zo špionáže. Vojaka však zbavili obvinení z napomáhania nepriateľovi, inak by ho čakalo doživotie. Mening serveru poskytol tajné vojenské dokumenty a čiastočne sa priznal s tým, že chcel len vyvolať verejnú diskusiu.

Hrozilo mu doživotie

Amerického vojaka Bradleyho Manninga z kauzy WikiLeaks dnes na vojenskom súde na základni Fort Meade uznali za nevinného z napomáhania nepriateľovi, ale za vinného vo väčšine z vyše 20 bodov obžaloby. O rozsudku informovala tlačová agentúra Reuters.

Armádna sudkyňa Denise Lindová uviedla, že Manning je nevinný z napomáhania nepriateľovi, čo bola najvážnejšia obžaloba, za ktorú by dostal doživotie bez možnosti podmienečného prepustenia. Uznala ho však za vinného zo špionáže, z krádeže a z počítačového podvodu, oznámila agentúra AP.     

Hacker alebo len naivný donášač?

Manninga súdili za poskytnutie vyše 700.000 tajných dokumentov internetovej stránke Wikileaks. Išlo o najväčší únik tajných informácií v dejinách USA. Pri záverečných vystúpeniach obžaloby a obhajoby, ktoré sa konali minulý týždeň, obhajoba prezentovala Manninga ako "naivného donášača," ktorý chcel, aby sa verejnosť dozvedela o vojnových zločinoch. Prokuratúra ho nazvala anarchistickým hackerom a zradcom.     

Americká vláda presadzovala najprísnejší trest za to, čo považovala za vážne narušenie národnej bezpečnosti. Išlo aj o správy z bojov v Iraku a v Afganistane. Aktivisti oceňovali Manningovo konanie s tým, že vrhlo svetlo na americké operácie v zahraničí, ukryté pred zrakmi verejnosti.

Uniklo mnoho citlivých informácií

Vojenskí prokurátori trvali na tom, že americkú bezpečnosť poškodili videá, zverejnené na WikiLeaks, kde bol zachytený i útok americkej bojovej helikoptéry. Poskytol webovej stránke aj tajné podrobnosti o väzňoch na Guantáname a diplomatické depeše. Konal tak v čase, keď v rokoch 2009-2010 pracoval ako nižší spravodajský analytik v Iraku.

Pred vynesením rozsudku sa pri vojenskej základni Fort Meade v americkom štáte Maryland zhromaždil dav približne 30 Manningových prívržencov, ktorí požadovali jeho oslobodenie.

Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.

isifa

Súvisiace články

Najčítanejšie správy