PRIESKUM. Kde na svete sa žije najlepšie? Vyhráva Melbourne
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SVET / Austrálske Melbourne bolo po tretí rok po sebe označené za mesto, v ktorom sa žije najlepšie na svete. Hlavné mesto austrálskeho štátu Victoria porazilo Viedeň, po ktorej nasledujú kanadské mestá Vancouver, Toronto a Calgary.
Hodnotili v 5-tich kategóriách
Do prvej desiatky najlepších miest pre život sa dostali ešte tri austrálske mestá - Adelaide, Perth a Sydney, novozélandský Auckland a jediné európske mesto - fínske Helsinki. Rebríček 140 hodnotených miest zverejnila tento mesiac poradenská spoločnosť The Economist Intelligence Unit (EIU).
Hodnotila päť kategórií kvality života - stabilitu, zdravotnú starostlivosť, kultúru a životné prostredie, vzdelávanie a infraštruktúru, informovala agentúra Reuters. Nepokoje na Blízkom východe a v severnej Afrike po arabských povstaniach v roku 2011, ktoré vyústili v občianske vojny v Sýrii a Líbyi a k otrasom v Egypte, presunuli Damask na celkom posledné miesto výročného rebríčku a zhoršili postavenie líbyjského Tripolisu či egyptskej Káhiry.
Najhoršie skončilo mesto Dháku
"Zatiaľ čo v uplynulom desaťročí mala definitívne vplyv na to, kde sa ako žije, hrozba teroru, jasne vidíme, že v tomto desaťročí mali výrazný dopad občianske nepokoje," uviedol na webovej stránke EIU editor rebríčka Jon Copestake.
Rebríček nezahŕňa mestá ako je afganský Kábul či iracký Bagdad, ktoré sú dlhodobo sužované konfliktom a bezpečnostnou neistotou. Sýrska metropola Damask bola v minulosti považovaná za relatívne bezpečné mesto na Blízkom východe, za rastúcu turistickú destináciu, kým v roku 2011 vypuklo v krajine povstanie proti režimu prezidenta Bašára Asada.
Medzi 10 najhorších miest pre život rebríček EIU zaradil tiež Dháku (Bangladéš), Lagos (Nigéria), Tripolis (Líbya), Port Moresby (Papua Nová Guinea) a Harare (Zimbabwe).
Podobný prieskum urobila v decembri minulého roka agentúra Mercer. Tá každoročne usporadúva prieskum s cieľom pomôcť nadnárodným spoločnostiam spravodlivo odmeňovať zamestnancov, vysielaných na práce do zahraničia. Pozrite si reportáž Hany Zavřelovej-Gallovej.