Škandál v USA. Tajní sledovali milenky, manželky, rodiny
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
MARYLAND / Národná bezpečnostná agentúra má ďalší problém týkajúci sa špehovania bežných ľudí. Nie je síce taký vážny, ako informácie, ktoré prezradil Edward Snowden. Nový problém má ale mimoriadne pikantnú príchuť. Zamestnanci agentúry bezpečnostný program využívajú na špehovanie svojich manželov, priateľov, mileniek a milencov.
Existuje aj film
O agentoch NSA, ktorí sledovací program svojej agentúry využívajú na osobné účely existuje aj komediálny film. Obaja takto špehujú dievča a snažia sa sokovi v láske prekaziť rande.
Ak si myslíte, že ide iba o filmovú zápletku, mýlite sa. Aj zamestnanci skutočnej NSA sú len ľudia a pri špehovaní oficiálnych či neoficiálnych partnerov ich dokonca odhalili. "Niekoľko podobných prípadov rieši ministerstvo spravodlivosti," uviedol riaditeľ NSA, Keith Alexander.
V americkom Kongrese leží na stole najmenej 12 prípadov, kedy agenti sledovací program bezpečnostnej agentúry využívali z romantických osobných pohnútok a nie na odhaľovanie nebezpečných živlov.
Špehovali frajerky aj milenky
Či už to boli e-maily zo schránky bývalej priateľky, manželové telefonáty do zahraničia alebo zoznam hovorov milenky. "Ak má človek prístup, možnosť i emocionálny dôvod, je veľmi ťažké pokušeniu odolať," myslí si James Baford, autor knihy Fabrika tieňov.
Odhalené prípady sú však podľa autorov, ktorí sa pomerom v spravodajských agentúrach ako je NSA venujú, iba špičkou ľadovca. Zamestnancom prakticky nič nebráni, aby sledovali nenávideného suseda, alebo pátrali po informáciách, ktoré by speňažili na svetových burzách. "Vnútorné kanály NSA sú úbohé. Veď sa pozrite na Edwarda Snowdena. Bez problémov si z agentúry odniesol tisíce usvedčujúcich dokumentov," dodáva James.
Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.
ISIFA