USA investuje miliardy mesačne, ekonomike to nepomáha
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
WASHINGTON / Amerika stále bez zmeny, minimálne tej ekonomickej. FED, alebo Americká centrálna banka nechala naďalej v platnosti opatrenia na nakopnutie ekonomiky. Zmenu v tomto kurze pritom očakávali analytici už minulý mesiac. Opäť sa tak nestalo.
Chcú naštartovať ekonomiku
Americký Federálny rezervný systém (FED) predĺžil stimulačný program pre americkú ekonomiku. Predstavitelia FED-u o tom informovali v stredu. Americká centrálna banka bude aj naďalej kupovať dlhopisy v objeme 85 miliárd amerických dolárov mesačne. Predĺženie programu stimulov sa vo všeobecnosti očakávalo. K tomuto rozhodnutiu sčasti prispela rozpočtová kríza v USA, ktorá tento mesiac čiastočne znefunkčnila federálnu vládu na šestnásť dní.
Centrálna banka poznamenala, že zotavovanie realitného trhu USA stratilo dynamiku. Banka taktiež vyjadrila znepokojenie nad tým, že trh práce v USA sa zotavuje pomaly. Októbrové stanovisko FED sa v porovnaní so septembrovou správou výrazne nezmenilo. Podľa aktuálneho kurzu si za 1 euro kúpite 1,3755 amerického doláru (USD).
Banky musia mať hotovosť
Americký Úrad pre kontrolu meny (OCC) a Štátna poisťovňa úspor FDIC budú od veľkých amerických bánk požadovať, aby mali v držbe dostatok aktív, ktoré môžu bez problémov predať v prípade, že banky stratia možnosť získať úver. Úrady sa tak v stredu pridali k návrhu amerického Federálneho rezervného systému (FED). Predstavitelia FED-u 24. októbra jednomyseľne hlasovali za návrh, že budú od bánk, ktoré má FED vo svojej pôsobnosti, žiadať, aby splnili nové štandardy v oblasti likvidity.
"Súčasná finančná kríza ukázala, že riziko spojené s likviditou môže mať významné dôsledky na veľké bankové organizácie. To môže priniesť efekty, ktoré sa prenesú do finančného systému ako celku a do širšej ekonomiky," uviedol šéf FDCI Martin Gruenberg. "S určeným súborom likvidných aktív v rukách budú banky v silnejšej pozícii na to, aby zvládli záťažové finančné prostredie," doplnil Gruenberg. Podľa návrhov OCC a FDIC by banky mali vytvoriť zásobu likvidných aktív do roku 2017.
Téme sa ďalej venuje reportér Richard Juriš. INFORMÁCIE ONLINE TU.
ISIFA