Mal som halucinácie, obhajuje sa juhoafrický tlmočník
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
PRETÓRIA / Nedalo sa nič robiť. Bol som sám vo veľmi nebezpečnej situácii. To sú slová 34-ročného juhoafrického prekladateľa do znakovej reči, ktorý na pohrebe Nelsona Mandelu zmiatol všetkých nepočujúcich. Prejavy svetových štátnikov tlmočil po svojom tak, že mu nikto nerozumel.
Srdce pre deti. Najväčší charitatívny projekt 20. 12. o 20:20 na JOJ
Tlmočník: Som schizofrenik
Tridsaťštyriročný Thamsanqa Jantjie tvrdí, že trpí schizofréniou a práve počas ceremoniálu sa jeho choroba naplno prejavila. V rozhovore pre juhoafrické médiá taktiež odmietol obvinenie, že je podvodník, naopak, sám sa označil za "majstra znakovej reči."
Jantjie pre denník The Star povedal, že na pódiu počul hlasy vo svojej hlave a mal halucinácie. "Nedalo sa nič robiť. Bol som sám vo veľmi nebezpečnej situácii. Snažil som sa nad tým získať kontrolu a neukázať svetu, čo sa deje. Je mi to ľúto," uviedol.
Dodal, že nevie, prečo sa v práve v danej chvíli u neho choroba prejavila. Lieky ale vraj pravidelne berie. V rozhovore pre lokálnu rozhlasovú stanicu Talk Radio 702 odmietol, že by nebol kvalifikovaným tlmočníkom do znakovej reči. Jantjie pracuje pre firmu, ktorá mu za utorkové tlmočenie na celosvetovo sledovanom pohrebe zaplatila 85 dolárov (asi 62 eur).
Ako sám povedal, tlmočil už rôzne akcie pre vládny Africký národný kongres, juhoafrickú vládu i nevládnu organizáciu a považuje sa za skúseného tlmočníka. VIAC TU.
Posledná rozlúčka s Mandelom
Nositeľ Nobelovej ceny za mier Nelson Mandela zomrel minulý štvrtok vo veku 95 rokov a v nedeľu bude pochovaný v dedine Qunu na juhovýchode Juhoafrickej republiky, kde vyrastal. PREČÍTAJTE SI TIEŽ.
Trojdňové vystavenie tela v otvorenej rakve, ku ktorej sa budú môcť prísť pokloniť Juhoafričania aj zahraniční hostia, je ďalšou z pietnych akcií spojených s Mandelovým úmrtím.
Obama, Cameron, Pan Ki-mun
V utorok na oficiálnej spomienkovej akcii na futbalovom štadióne v Sowete desaťtisíce obyvateľov JAR a desiatky zahraničných štátníkov. Bol medzi nimi aj americký prezident Barack Obama, britský premiér David Cameron či generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. VIAC TU.
V sobotu bude telo prevezené do dedinky, kde Mandela vyrastal a kde bude následujúci deň pri štátnom pohrebe uložený do zeme. Pondelok bude na jeho počesť bývalého prezidenta odhalená socha pri komplexe vládnych budov v Pretórii. V sídle juhoafrickej vlády v Pretórii bude od stredy do piatku vystavená rakva s telom zosnulého bojovníka proti apartheidu a bývalého prezidenta Nelsona Mandelu.
Staňte sa fanúšikom spravodajstva TV JOJ na sociálnej sieti FACEBOOK a vyhrajte!
SITA