Kimovho strýka hodili vyhladovaným psom, tvrdí Peking
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SINGAPUR / Decembrovú popravu strýka severokórejského vodcu Kima Čong-una odsúdeného za vlastizradu skritizovala i susedná Čína, ktorá bola donedávna považovaná za jediného významnejšieho spojenca Pchjongjangu.
Na strýka sa vrhlo 120 psov
Na reakcie čínskych médií koncom roka upozornil singapurský denník The Straits Times, ktorého článok po viac ako týždni upútal pozornosť zahraničných spravodajských portálov.
Dôvodom sú doposiaľ málo známe podrobnosti o spôsobe popravy. Tie podľa článku ešte 12. decembra zverejnili hongkonské noviny Wen-wej-pcho, ktoré prinášajú oficiálne stanoviská Pekingu.
Zatiaľ čo predošlé popravy politických väzňov sa v Severnej Kórei vykonávali zastrelením samopalom, 62-ročného Čanga Song-tchäka známeho ako druhý najmocnejší muž v krajine údajne vyzliekli donaha a spolu s piatimi najbližšími spolupracovníkmi ho zavreli do klietky, kde nechali všetkých roztrhať a zožrať svorkou 120 vyhladovaných psov. Autori správy dodávajú, že celý proces trval hodinu a uskutočnil sa pred očami 300 vysokých predstaviteľov vrátane samotného Kima Čong-una.
Číňania sú vraj "extrémne znechutení"
The Straits Times upozorňuje, že článok o severokórejskej čistke ako stelesnení "spiatočníctva" tamojšieho politického systému zverejnil aj denník Global Times napojený na čínsku komunistickú stranu. Varoval pritom pred "rozmaznávaním" Severnej Kórey a vyjadril názor, že väčšina Číňanov je z vedenia na čele s Kimom "extrémne znechutená".
Skutočnosť, že Pekingom kontrolovaná tlač otvorene poukazuje na krutosť mladého severokórejského vodcu, je podľa singapurských novinárov dôkazom, že "Čína viac nedbá na svoje vzťahy s Kimovým režimom". Popravený Čang bol navyše známy ako reformátor blízky Pekingu, ktorý údajne zohral úlohu aj v prípade jeho "vlastizrady". Čangova likvidácia je považovaná za najväčší prejav mocenského boja v Severnej Kórei od smrti Kimovho otca v decembri 2011.
SITA/ISIFA