Vodka je v Rusku najčastejším zabijákom, muži sa nedožijú 55 rokov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
MOSKVA / Nadmierne pitie vodky v Rusku aj napriek novým zákonom proti alkoholizmu zostáva jednou z hlavných príčin extrémnej úmrtnosti najmä mladých mužov. Rozsiahla medzinárodná vedecká štúdia potvrdila, že v súčasnosti umiera približne 25 percent Rusov vo veku 55 rokov. V Británii je to len sedem percent.
Za desať rokov 8 000 mŕtvych
Vedci vo výskume skúmali alkoholické návyky 151 000 Rusov a jeho výsledky zverejnili v aktuálnom vydaní odborného magazínu The Lancet.
Za desať rokov z tejto skúmanej skupiny zomrelo zhruba 8 000 ľudí. U fajčiarov vo veku 35 - 54 rokov, ktorí pijú viac než 1,5 litra vodky týždenne, je podľa prepočtu bádateľov riziko úmrtia 35 percent. U menej silných pijanov je toto riziko výrazne nižší, zistili vedci.
Súvislosť medzi vysokou úmrtností v Rusku a alkoholom v Rusku je už dlho vedecky preukázaná. Viac než polovica smrteľných prípadov u Rusov vo veku medzi 15 - 54 pripadá na nadmerné pitie, konštatovali odborníci v päť rokov starej štúdii. Úmrtnosť v tejto vekovej skupine bola u mužov päťkrát vyššia než v západnej Európe a u žien trikrát vyššia. Vedci vtedy vychádzali z údajov poskytnutých príbuznými ľudí, ktorí zomreli po konzumácii vodky.
Otrava alkoholom
Posledný výskum ukázal, že Rusi umierajú predovšetkým na otravu alkoholom pri nehodách a v dôsledku násilia násilia alebo samovrážd, ale taktiež chorôb, ako sú rakovina čriev alebo pľúcne problémy. "Samozrejme existujú taktiež problematické alkoholičky, ale ten problém sa týka hlavne mužov," poznamenal nemecký expert Jürgen Rehm z kanadského Centra pre závislosti a duševné zdravie so sídlom v Toronte.
Priemerná stredná dĺžka života u ruských mužov je podľa neho v súčasnosti 64 rokov. Ich nádeje na dožitie vysokého veku tak patrí celosvetovo k najnižším.
Vedúci výskumu David Zaridse z ruského výskumného strediska rakoviny v Moskve zdôraznil, že kontroly alkoholu zavedené v roku 2006 mali pozitívny účinok podobne ako reštriktívny prístup k alkoholu za niekdajšieho sovietskeho vodcu Michaila Gorbačova v 80. rokoch minulého storočia. Vtedy spotreba alkoholu klesla o 25 % a v dôsledku toho sa znížili aj počty mŕtvych.
Po páde komunizmu opäť začali piť vo veľkom
Po páde komunizmu ale začali Rusi zasa piť vo veľkom. Počas úradovania prezidenta Borisa Jeľcina to viedlo k opätovnému nárastu úmrtnosti. "Kultúra pitia vytvorená skorším dedinským štýlom života prešla aj do modernej doby. Alkohol je ale teraz omnoho lacnejší než vtedy a tak pácha viac škôd," povedal Rehn.
Kvôli vážnym demografickým problémom ruské vedenie medzitým zvýšilo cenu vodky, zakázalo nočný predaj alkoholu, snaží sa obmedziť fajčenie a zakázalo reklamu na návykové prostriedky. Podľa odborníkov to prinieslo prvé úspechy.
Namiesto angličtiny, slivovica
Nie je nič netradičné, že prvé skúsenosti s alkoholom majú už stredoškoláci. Aj tí slovenskí. Nedávno mladíci z Humenného sa namiesto angličtiny vybrali do parku, kde si otvorili slivovicu. Avšak hneď na začiatku im plány pokazili humenskí mestskí policajti. Chlapci sa tak vyplašili, že jeden z nich dokonca ani presne nevedel povedať, kedy sa narodil. REPORTÁŽ TU.